Брегалнички Портал

Вести од Багалничкиот регион.

20 работи што не сте ги знаеле за филмот „Како Гринч го украде Божиќ“- (How The Grinch Stole Christmas)

Пренеси го гласот

1. Џим Кери не бил единствениот кој имал шанса да ја добие улогата на Гринч. За делот биле земени во предвид и Еди Марфи, Том Хенкс и Џек Николсон.

2. Ентони Хопкинс ја сними целата нарација за овој филм за само еден ден.

3. Имало „Who school“ за секој актер што го играл  Who. Тие размислувале за кореограф кој ќе ги подготвува како да се однесуваат да бидат како вистинскиот Who.

4. На сцената каде Гринч го режира своето куче, Макс (Кели), непосредно пред да го украде Божиќ, Џим Кери се забавувал со продуцентот и режисерот Рон Хауард. Режисерот ја откри смешната сцена и ја вклучил во филмот.

5. Џим Кери поминал вкупно 92 дена во шминката на Гринч. Му беа потребни два часа секое утро да влезе во ликот и преку еден час навечер да излезе. Кери се шегувал за тоа, велејќи дека станал „Зен мајстор“ додека седел во шминката толку долго.

6. Изразот  „6:30 часот е. Доручек со мене. Не можам да го откажам тоа повторно. ” Всушност беше импровизиран од Џим Кери и воопшто не бил планиран за во филмот.

7. Џим Кери ги покажа своите музички таленти и испеа неколку стихови од песната  „You’re a Mean One, Mr. Grinch.” “.

8. Оригиналниот Гринч бил црно-бел, со малку црвена и розова боја во очите, како и сè друго во книгата. Сепак, тие го направија зелен затоа што продуцентот сакал овој филм да биде и адаптација на оригиналниот, анимиран филм од 1966 година.

9. Кери имал толку тежок период кога ги носел жолтите контактни леќи што не можел да издржи на моменти. Затоа тие требало да додадат жолта боја во неговите очи кога го уредуваа филмот.

10. Веднаш откако Гринч го остава Whoville по вторпат, за неколку секунди можеме да видиме статуа на слон. Ова е повикување на приказната „Horton Hears a Who “, исто така од д-р Сеус. Всушност, Џим Кери го изрази Хортон во анимираниот филм „Horton Hears a Who “ (2008).

11. Од „Волшебникот од Оз“ (1939), овој филм е првиот што има толку многу карактери што носат ваква тешка сценска шминка. Тоа сигурно се исплати, бидејќи филмот ја доби наградата Академија за најдобра шминка во 2000 година.

12. Овој филм беше посветен на Жан Спигл Хауард, Клинт Хауард и мајката на Рон Хауард, чиј омилен празник бил Божиќ.

13. Џим Кери рекламирал многу од линијата на Гринч во филмот.

14. Улогата на Синди Лу  беше неуспехот на Тејлор Момсен.

15. Облеката на Гринч беше покриена со вистински влакна, секоја оживее и умре зелена, а костумот бил покриен со спандекс.

16. Многу изведувачи од Цирк ду Солеил биле ангажирани за разни акробации во филмот. Тие можат да се видат за време на парадата на Who на почетокот на филмот.

17. Облаците во филмот биле исцртани како вртеж,  како оригиналните цртежи во книгата. Покрај тоа, можете да ги видите и иницијалите, “J.C.”, “C.H.” и “R.H.” за Џим Кери, Клинт Хауард и Рон Хауард.

18. Тим Бартон размислувал да го режира филмот некое време. Сите би можеле да се согласиме дека ако се случеше тоа, Гринч ќе беше повеќе со ужасен  карактер.

19. Еден агент на ЦИА морал да ги научи техниките на отпорност на тортурата на Џим затоа што целата шминка и костимот го натерале да се чувствува исклучително ограничен и нервозен.

20. На последната сцена е прикажана Синди Лу  (Тејлор Момсен) на која и се дава кучето, Макс (Кели), со чинија со зелени јајца и шунка. Ова е повикување на книгата на „Дрво јајца и шунка“ на д-р Суес објавена во 1960 година. Всушност, оваа година на 8 ноември 2019 година, Нетфликс објави анимирана ТВ серија базирана на истата книга.

Креирано од:


Пренеси го гласот