Брегалнички Портал

Вести од Багалничкиот регион.

Рецептура: Солената бања Epsom ги вади токсините надвор од вашето тело, го намалува воспалението, го подобрува протокот на крв и помага при вкочанети зглобови

Пренеси го гласот

Epsom солената бања е меѓу најдобрите начини за релаксирање на телото, детоксикација на системот, и искористување на сите придобивки од магнезиумот. Епсовите соли се природни чисти минерални соединенија направени од сулфат и магнезиум, кои се пронајдени во Епс, Сари – Англија.

Оваа сол има изобилство на извонредни намени, и кога се додава во топла бања, магнезиумот и сулфатот се разложуваат и лесно се апсорбираат низ кожата, каде што брзо влегуваат во крвотокот. Потоа, тој ги извлекува токсините од телото преку обратна осмоза.

Магнезиумот е вклучен во повеќе функции во телото и е потребен во повеќе од 325 ензими, додека сулфатите одржуваат и градат здрави зглобови, мека кожа и здраво ткиво.

 Epsom солената  бања ослободува од:

 • Киселост
 • Стрес
 • Воспаление
 • Компликации од изгореници
 • Фибромијалгија
 • Мигрени
 • Цврсти зглобови и тесни мускули
 • Болка и оток на артритис
 • Несоница
 • Проблеми со ноктите
 • Инсулинска чувствителност
 • Лоша циркулација
 • Псоријаза
 • Болка од дијареа
 • Потечени и уморни стапала

Релаксирачките својства на оваа бања се докажани и се користат со векови. Имено, стресот ги намалува нивоата на магнезиум во телото и ги зголемува нивоата на адреналин. Бидејќи ги надополнува нивоата на магнезиум во телото, оваа сол ја намалува тензијата и го смирува телото и умот.

Згора на тоа, магнезиумот го зголемува производството на серотонин, хемикалија која го зголемува расположението, ја зголемува енергијата и издржливоста, поттикнувајќи го производството на АТП (аденозин трифосфат),  и го намалува адреналинот, третирајќи раздразливост.

Исто така, драстично ќе го подобри квалитетот на спиењето ако уживате во топла Epsom солена бања пред спиење.

Погледнете како да подготвите пријатна, топла и релаксирачка, Epsom солена детокс бања за лекување на болки, олеснување на стресот, хронична болка и мигрена, и смирување на телото и умот:

Епсом солена бања рецепт:

 • 1-2 чаши Епсом сол
 • 1 шолја сода бикарбона
 • 1/3 чаша јаболков оцет
 • 10-20 капки етерично масло од лаванда

Наполнете ја кадата со топла вода и додајте ги солите. Стоете така  околу 20 минути три пати неделно за да телото убаво ја прими солта.

Можете исто така да изберете да ги зголемите ефектите од бањата со додавање на етерични масла, сода бикарбона и јаболков оцет.

Додавањето масло од лаванда ќе ги зголеми релаксирачките и медицинските придобивки од бањата и ќе ја зацврсти кожата.

Ако додадете јаболков оцет, бањата ќе понуди уште помоќни детоксифицирачки својства и ќе ја ребалансирате рН на кожата и ќе ги лекувате габичните или микробиолошките инфекции.

Сода бикарбона има силни чистења и антифунгални квалитети, ќе ги ублажи иритациите и ќе ја остави кожата мека.

Дополнително, Epsom солта нуди безброј други здравствени придобивки, бидејќи може природно да ги избелува забите, да ја подобри косата и да ја третира сувата скалпа. Исто така, го третира и запекот, бидејќи има лаксативни ефекти.

Оваа разновидна сол може да се користи на многу начини во домаќинството и во градината:

Измешајте го со масло за бебиња за да го користите како миење на рацете

Можете да го користите за чистење на бањата и  плочките

Попрскувајте го близу до влезната врата за да ги спречите штитениците

Можете да го користите како детергент за машини за перење

Користете Epsom соли на вашиот тревник и во вашата градина за природно да се ослободите од растителни штетници

Кристалите од магнезиум сулфат обезбедуваат витални хранливи материи кои го спречуваат губењето на зелената боја во растенијата

Можете да најдете Епсом сол во повеќето аптеки и билни продавници и да го користите на различни начини за да го подобрите вашето здравје.

Креирано од:


Пренеси го гласот