БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Таа е еден од најпознатите светски музички вокали која пополека ја снема од светската сцена

Пренеси го гласот

Кога зборуваме за Селин Дион тогаш дефенитивно зборуваме за љубовта преточена преку ангелски глас во низа магични балади.

Таа е една од најпознатите светски музички ѕвезди со безвременска убавина на нејзиниот глас и пред се нејзините музички дела.

Пред неколку месеци на Сели Дион и е дијагностициран SPS (stiff-person syndrome) кој што е ретко генетско пореметување кое што се манифестира со болки во мускулите чии што мускулни влакна се собираат/намалуваат и предизвикуваат болки во зглобовите. Ова автоимуно пореметување се појавува на 40-50 годишна возраст но може да се појави и во подоцнежни години и за него нема дефинитивен лек а кај дијагностицираните луѓе се третира најчесто со релексациона масажа на мускулите.

Во свое обрќање прес светската јавност на нејзиниот инстаграм профил Селин Дион сооопшти дека подолго време имала проблеми со здравјето за неодамна да и биде дијагностицирен SPS синдромот кој што се јавува многу ретко кај 1 случај на милион луѓе.

Ваквата состојба ја натера Селин Дион да ја откаже својата последно закажана турнеја за што таа во своето обраќање на многу емотивен начин им се извини на своите фанови.

Погледнете ги овие интересни факти за оваа жена која внесе инспирација кај многу останати жени, и девојки во животот, кои најверојатно не сте ги знаеле.

  1. Селин Дион е родена на 30 март 1968 година, во Карлејмен, Квебек, Канада.
  2. Нејзиното полно име е Селин Мари Клодет Дион.
  3. Таа потекнува од големо семејство и е  најмладата од 14 деца.
  4. Нејзините родители формираа пејачка група, Дионовото семејство, и тие често ја посетуваа Канада и кога Селин била уште бебе.
  5. Нејзината мајка, Thérèse Tanguay Dion (позната како “маман Дион” во Квебек), е позната по нејзиниот кулинарски талент.
  6. На 12-годишна возраст, Селин Дион снимила демо-снимка од песна што ја напишала со нејзината мајка.
  7. Тие ја испратија снимката на менаџерот и продуцент Рене Ангелил, кој ја водеше кариерата на популарната француска пејачка Џинет Рено. По сослушувањето на снимката ја поканил Дион да ја запознае лично, Ангелил веднаш потпишал договор но под услов да  има целосна контрола над нејзината кариера.
  8. Првиот рекорден албум на Céline некогаш беше купен од Стиви Вондер во екот на легендарниот  “Talking Book”  (1972).
  9. На 16-годишна возраст, Селин ја пееше “Une colombe” (добро позната француска песна) за папата Јован Павле Втори на Олимпискиот стадион во Монтреал пред 65.000 луѓе.
  10. Селин Дион сними девет француски албуми и освои бројни награди од своите 18 години.

11. Во 1988 година, таа победи на натпреварот за песна на Евровизија во Даблин, Ирска, а нејзиниот настап беше емитуван во живо во земји низ Европа, Средниот Исток, Австралија и Јапонија.

 12. Таа го сними својот прв албум на англиски јазик, Unison, во 1990 година.

13. Моето срце ќе продолжи “, темата за љубовта за блокбастерскиот филм” Титаник “од 1997 година, е најпопуларната песна на Дион

14. Таа често пее на англиски и на француски јазик, но исто така пееше и на шпански, германски и јапонски. Таа има сопствено списание, списанието Селин Дион.

bregalnickimarketing

15. Во 2000 година, таа ги обнови брачните завети со сопругот Рене Ангелил во Палатата на Цезар во Лас Вегас, Невада.

16. Во првите месеци од 2000 година, Дион објави дека одвојува време од нејзината кариера со цел да се фокусира на нејзиното семејство. Таа и Ангелил се обидуваа да имаат деца со години, и на крајот одлучија да го искористат ин витро оплодувањето за да станат родители.

17. Во мај 2000 година, Дион била подложена на две мали операции во клиника за плодност во Њујорк, со цел да ги подобри своите шанси за забременување.

18. Таа помогна да се соберат 1 милион долари за жртвите од азиското цунами во 2004 година. Таа донираше 1 милион долари за да им помогне на жртвите на ураганот Катрина.

19. Таа ги именуваше нејзините синови близнаци  “Нелсон” и “Еди”, во чест на Нелсон Мандела и Еди Марнеј. Тие се родени на 23 октомври 2010 година.

20. Нејзините албуми се продадени во преку 150 милиони примероци ширум светот. Нејзината нето вредност е 630 милиони долари.

Креирано од:


Пренеси го гласот