Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Магазин

Пренеси го гласот

Забава

Впечатливи совети на професорот Дамблдор од маестралниот „Хари Потер“

Впечатливи совети на професорот Дамблдор од маестралниот „Хари Потер“

Кирчо АнастасовЈан 18, 20243 мин читање

Филмот на љубителите на бајката и волшепството. Безвременски филм на интелегенцијата и моќта. Дамблдор како гласот на разумот на Хари…

Лажна Демократија- најистурена тема на албумот “Модерни Робови” на Стиховен Калибар

Лажна Демократија- најистурена тема на албумот “Модерни Робови” на Стиховен Калибар

Кирчо АнастасовЈан 15, 20242 мин читање

Од една страна идентификација на голем број на малигни појави кои го разјадуваат ова Македонска општество, а од друга страна…

Од мизеријата на општествениот хаос се роди епски музички албум: Стиховен…

Од мизеријата на општествениот хаос се роди епски музички албум: Стиховен…

Кирчо АнастасовДек 13, 20231 мин читање

Има многу што да се каже за новото музичко чедо на МАкедонскиот рап и хип-хоп артист Стиховен Калибар (Горан Јанкуловски).…

Наградата за инжинер на годината од кај човекот кој го исклучи…

Наградата за инжинер на годината од кај човекот кој го исклучи…

Кирчо АнастасовДек 7, 20231 мин читање

Уметноста на Јоко Оно веројатно е една од најнеразбраните појави во светската историја на Рон Енд Ролот. Сопругата на легендарниот…

ФЛУКС и СТАГНАТОР во Везилка, Битола!

ФЛУКС и СТАГНАТОР во Везилка, Битола!

Кирчо АнастасовДек 7, 20232 мин читање

Битола пополека го враќа приматот на центар на алтернативните културни појави и текови во државата. Екипата која што стои зад…

5 највлијателни гитарски албуми според гитаристот на Секс Пистолс, Стив Џоунс

5 највлијателни гитарски албуми според гитаристот на Секс Пистолс, Стив Џоунс

Кирчо АнастасовНое 16, 20233 мин читање

Знам дека ако бевте во Њу Јорк во 76-та или во Детроит во 68-ма или пак во Сиетл во 64-та…

Направи сам
Уметност и естетика

Гурмански аманет I Здравје и убавина

Уживајте во вкусот на ирското кафе зачинето со ликер од лешници

Уживајте во вкусот на ирското кафе зачинето со ликер од лешници

Кирчо АнастасовЈан 19, 20241 мин читање

Потребни состојки: – Бурбон – Ирски крем – 1 лажица ликер од лешници – Свежо подготвено кафе – Шлаг пена…

На 16 години Хосе стана Инстаграм сензација со неговите колоритни вегански рецепти

На 16 години Хосе стана Инстаграм сензација со неговите колоритни вегански рецепти

Кирчо АнастасовЈан 18, 20241 мин читање

Пред неколку години на негова 16 годишна возраст Хосе стана инстаграм сензација со своите колоритни вегански рецепти кои што се…

Дали тестенините се она кое најмногу ни помага во слабеењето

Дали тестенините се она кое најмногу ни помага во слабеењето

Кирчо АнастасовНое 13, 20231 мин читање

Кога помислиме на лесен , брз и вкусен доручек или вечера , секогаш изборот тежи кон тестенините. Скоро сите луѓе…

Според НАСА Овие 7 растенија се бомба со кислород – користете барем едно од нив за да го…

Според НАСА Овие 7 растенија се бомба со кислород – користете барем едно од нив за да го…

Кирчо АнастасовНое 13, 20233 мин читање

Растенијата што се чуваат во нашите домови се веројатно најдобриот начин за чистење на воздухот. Сепак, некои од нив се…

Најпознатото кафе во Даблин, вкус кој ќе ве воодушеви во зимските денови

Најпознатото кафе во Даблин, вкус кој ќе ве воодушеви во зимските денови

Кирчо АнастасовНое 13, 20231 мин читање

Потребно ви е: – 1/2 лажичка мелено морско оревче – 1 супена лажица темен кафен шеќер – 230 милилитри еспресо…

Маж допингуван со големо количество екстази, имал полов однос со електрична ограда

Маж допингуван со големо количество екстази, имал полов однос со електрична ограда

Кирчо АнастасовНое 8, 20232 мин читање

Техно-рејв забава тргна многу на лошо за млад маж од Аризона кој што бил под дејство на синтетички дроги-екстази. Имено…

Пенесто кафе со цимет, вашата утринска магија

Пенесто кафе со цимет, вашата утринска магија

Кирчо АнастасовНое 6, 20231 мин читање

Потребни состојки: – 230 милилитри полномасно млеко – 170 милилитри засладено кондензирано млеко – 900 милилитри свежо подготвено филтер кафе…

Чизкејк од банана, готов за 20 минути

Чизкејк од банана, готов за 20 минути

Кирчо АнастасовНое 5, 20232 мин читање

Ако сте љубители на бананата и ванилата , овој десерт е правиот избор за вас. Потребни состојки: – 200 грама…

Превкусен десерт кој можат да го направат и вашите дечиња

Превкусен десерт кој можат да го направат и вашите дечиња

Кирчо АнастасовНое 5, 20231 мин читање

Најлесниот и најбрзиот колач за подготовка, кој слободно можете да го доверите на вашите деца за припрема и нема да…

Миленици I Места и природа

Туристички дестинации кои ќе бидат хит за оваа пролет

Туристички дестинации кои ќе бидат хит за оваа пролет

Редакција 01Фев 16, 20241 мин читање

Ова се местата кои ќе бидат преплавени од посетители оваа пролет. Љубителите на авантурите и забавите, љубителите на традицијата и…

Галерија: Преслатки фотографии од кученца кои уживаат во боите на есента

Галерија: Преслатки фотографии од кученца кои уживаат во боите на есента

Кирчо АнастасовЈан 18, 20242 мин читање

Младата фотограферка од Австрија Ана Гаер, која е вљубеник во раскошот и магијата на фотографијата, прави прекрасни портрети од кучиња.…

Кураж на денот: Срна се појавила во продавница во Колорадо и……

Кураж на денот: Срна се појавила во продавница во Колорадо и……

Кирчо АнастасовДек 12, 20231 мин читање

Срна се појавила на вратата во маркет во Колорадо, САД. Влегла внатре по што продавачот и дал колаче… Го изела…

Во битката помеѓу човекот и природата дали има победник?

Во битката помеѓу човекот и природата дали има победник?

Кирчо АнастасовДек 7, 20231 мин читање

Ние луѓето сме најљубопитното, најхраброто но и често најсебичното нешто што постои на планетата Земја. Вљубеници на адреналинот и на…

Еве што се случува кога 20 хиени нападнат лав

Еве што се случува кога 20 хиени нападнат лав

Кирчо АнастасовДек 5, 20231 мин читање

Лав фатен во стапица од хиени е навистина непосакувана ситуација, но сепак лавот на крај излегува победник. Погледнете што се…

Желката Џонатан го слави својот 191 роденден

Желката Џонатан го слави својот 191 роденден

Кирчо АнастасовДек 5, 20231 мин читање

Тој е национално богатство на островот Св. Елена, кој што е постар од телефонот, а се уште е во добро…

Славни и богати I Мода I Места и природа

Туристички дестинации кои ќе бидат хит за оваа пролет

Туристички дестинации кои ќе бидат хит за оваа пролет

Редакција 01Фев 16, 20241 мин читање

Ова се местата кои ќе бидат преплавени од посетители оваа пролет. Љубителите на авантурите и забавите, љубителите на традицијата и…

Нијаким Гетвич е модна сензација која успеала да ги совлада предрасудите…

Нијаким Гетвич е модна сензација која успеала да ги совлада предрасудите…

Кирчо АнастасовФев 13, 20242 мин читање

Нијаким Гетвич e моден модел која што е по потекло од Јужен Судан. Првата фото сесија ја направила во Сеинт…

Џим Кери е еден од најинспиративните актери а ова се неговите…

Џим Кери е еден од најинспиративните актери а ова се неговите…

Кирчо АнастасовЈан 18, 20242 мин читање

Американскиот актер Џејмс Јуџин ‘Џим’ Кери роден на 17 јануари 1962 година, е еден од најсмешните и нај духовитите луѓе…

Леонард Коен за поезијата и жената

Леонард Коен за поезијата и жената

Кирчо АнастасовЈан 18, 20242 мин читање

Канадскиот музичар пред се, поет и текстописец Леонард Коен, познат по своите ставови и емоции кон религијата, осаменоста, меланхолијата, објавил…

Наградата за инжинер на годината од кај човекот кој го исклучи…

Наградата за инжинер на годината од кај човекот кој го исклучи…

Кирчо АнастасовДек 7, 20231 мин читање

Уметноста на Јоко Оно веројатно е една од најнеразбраните појави во светската историја на Рон Енд Ролот. Сопругата на легендарниот…

Во битката помеѓу човекот и природата дали има победник?

Во битката помеѓу човекот и природата дали има победник?

Кирчо АнастасовДек 7, 20231 мин читање

Ние луѓето сме најљубопитното, најхраброто но и често најсебичното нешто што постои на планетата Земја. Вљубеници на адреналинот и на…


Пренеси го гласот