БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Торта која разладува е совршеното решение за овој период. Пробајте го неодоливиот вкус на оваа сладолед торта

Пренеси го гласот

Кога летните температури не исцрпуваат, совршено решение би било да си дозволите торта која ќе ве разлади. Овој неверојатен летен десерт е лесен за подготовка, а и оние со помалку искуство во кујната ќе бидат задоволни од резултатот, бидејќи тој се приготвува за само 10 минути.

Потребни состојки:

1 кг шлаг

1 литар минерална вода

2 павлаки

2 кутии мелени бисквити

bregalnickimarketing

2 кутии замрзнати малини, вишни или јагоди

Шлагот изматете го со минералната вода и потоа раздвојте ја смесата на три дела. Првиот дел измешајте го со бисквитите и павлаките и обликувајте го во калап за печење. Додадете ги малините,вишните или јагодите во вториот дел, па ставете ја оваа смеса врз првата. Оставете го само шлагот во третиот дел. Оставете ја тортата добро да се излади и уживајте во овој десерт.

Креирано од:


Пренеси го гласот