Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Пробајте го овој трик, и засекогаш ослободете се од пајаците во вашиот дом

Пренеси го гласот

Пајаците се дел од животот, па дури можат да бидат и од корисна форма кога се работи за  контрола на штетници во вашата градина. Но сепак, тие најчесто се несакан гостин во вашиот дом.

Да се ослободите од пајаците во целост не може да биде реално (или идеално), но во голема мера можете да го минимизирате нивното население во вашиот дом.

Наместо да користите хемикалии, обидете се со природни и безбедни – сепак ефикасни – методи за чување на овие критичари надвор од местото каде што припаѓаат!

Без разлика колку чистите и уредувате во вашиот дом, пајаците секогаш ќе најдат начин да влезат, и да го окупираат најмирното место каде што ќе постават и пајажина. За среќа, постои природен и безболен начин да се решите од нив еднаш засекогаш, без да мора да ги бркате низ домот или пак, да ги убивате.

Пајаците, како и поголемиот број инсекти, не го поднесуваат мирисот на нане. Оваа билка има силен ароматичен мирис што луѓето го обожаваат, но за пајаците е едноставно ужасен. Сè што треба да направите е да посадите нане во неколку мали тегличиња и да ги сместите во аглите каде што најчесто ги наоѓате пајаците и тие самите ќе си заминат.

Ако не сте љубители на растенија во домот, тогаш можете да го пробате и следниов рецепт.

Потребни состојки:

  • 350 милилитри вода
  • 120 милилитри алкохолен оцет
  • 20 капки етерично масло од нане

Ставете ги сите состојки во боца со распрскувач и добро протресете. Испрскајте ги сите области зад мебелот, зад кујнските елементи, мијалникот, ќошевите во тоалетот и сите места каде што некогаш сте забележале пајаци. Овој рецепт нема да ги убие, но ќе ги држи подалеку од вашиот личен простор. Повторувајте го процесот повремено за да не им дозволите да се вратат.

Дополнителен совет: Наместо маслото од нане можете да користите и етерично масло од еукалиптус. Ефектот ќе биде ист, но со нането ќе добиете многу попријатна миризба во домот.

Креирано од:


Пренеси го гласот
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com