БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Наш предлог на филм – Алита: Борбениот Ангел (Alita: Battle Angel)

Пренеси го гласот

Ако сте обожаватели на стриповите тогаш сигурно ви е познато за каков филм станува збор.

Се работи за женски киборг, никој не знае од каде таа дошла, ниту пак зошто е толку напредна, со изгубени киборгски боречки вештини.

Алита е повторно вратена во живот, но не може да се сети ништо за нејзиниот поранешен живот и тргнува на мисија за себеоткривање.

Уживајте!

Режија: Роберт Родригез

Улоги: Роза Салазар, Кристофер Волтс, Џенифер Конели

Времетраење: 122 минути

Премиера: 14 февруари 2019 Јазик:

bregalnickimarketing

англиски Жанр: акција, романса, научна фантастика

Наша оценка: 8/10

Јули оваа година продуцентот Џејмс Камерон најави дека работи на второто продолжение на филмот што пак претходно исто така во мај оваа година како очекување го најави Режисерот Роберт Родригез. Се уште датумот за премиера на Alita: Battle Angel 2 не може да се прецизира што поради штрајкот на сценаристите и останатите филмски работници, но најповеќе поради недоразвиената концепција во која насока ќе се движи продукцијата. Студиото кое го снимаше првиот филм за Алита, 20-th Century Fox беше откупено од студиото Disney чии што извршни директори имаат поинакви планови за развој на филмските франшизи.

Првиот филм заработи 404 милиони долари во светски рамки што и не е така лошо но имајки ги во предвид трошоците од 170 милиони долари за продукција и уште 170 милиони долари потрошени за маркетинг и дистрибуција сепак може да се смета дека филмот потфрли во заработката. Но од 2019 до денес филмот доживеа своевидна култна еволуција кај публиката со што стекна лојална фан база лкоја што може да експандира.

Креирано од:


Пренеси го гласот