БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Неверојатни факти за Стинг

Пренеси го гласот

Неговото полно име е Гордон Метју Томас Самнер.

Стинг е англиски музичар, пејач, текстописец, мулти-инструменталист, активист, актер и филантроп.

Тој беше главен текстописец, пејач и басист за новиот бран рок бенд The Police од 1977 до 1984 година, пред да започне соло кариера.

Во неговата музика вклучувал елементи на рок, џез, реге, класиka, и worldbeat.

Како соло музичар , тој доби 16 Греми награди (неговата прва Греми награда била во категоријата најдобар рок инструмент во 1980 година, за “Регата де Блан”), три Британски награди, вклучувајќи и Најдобра британска машка во 1994 година и одличен придонес во 2002 година, Златен глобус, Еми и три номинации за Оскар за најдобра оригинална песна.

Беше примен во Холивудската славна куќа на славните во 2002 година и Халата на славните како член на The Police во 2003 година.

Во 2000 година, тој доби ѕвезда на Холивудската патека на славните.

Во 2003 година, Стинг добил титула Витез од Елизабета II во Бакингемската палата за неговата афирмација на Британската музика, и беше промовиран во центарот на Кенеди во Почесна личност во Белата куќа во 2014 година.

Со The Police, Стинг стана еден од најдобро продаваните музички уметници во светот.

Како соло артист и заедно со издаваштвото на бендот The Police, тој продал над 100 милиони записи.

Во 2006 година, Paste го рангираше 62. од 100-те најдобри композитори.

Тој беше рангиран како 63-ти од 100-те најголеми уметници од VH1 листата на рок изведувачи, и 80-ти на 100-те најголеми музички ѕвезди на магазинот Q од 20 век.

Стинг и неговата сопруга Стилер имаат четири деца: Брижит Мајкл, Џејк, Елиот Полин и Џакомо Лук.

Џакомо Лук е инспирација од името на коњот Џакомо, освојувач на Кентаки.

Стинг изјавил дека неговите деца нема да го наследат неговото богатство од 180 милиони фунти, стравувајќи дека неговото богатство е “албатрос околу вратот” и вели дека “нема да имаме многу пари, бидејќи секојдневно го трошиме”.

Стинг трча пет милји на ден и вежба аеробик.

Учествувал во трчање на трки на парламентот Хил за добротворни работи.

Дополнителни факти за животот и работата на Стинг:

Прекарот “Стинг” потекнува од црн и жолт џемпер

bregalnickimarketing

Од сите нешта, Стинг го заработил своето познато име од изведбата во џез клубови додека носел карактеристичен џемпер во кој изгледал како огромна пчела.

Работел како собирач на данок во текот на денот и други нормални работи

Едно од најстарите работни места на Стинг не била гламурозната музика.

Подоцна тој ја опишал својата работа за собирање даноци од луѓе во долгови како “дробење на души”.

Работел како кондуктер во автобус и градежен работник.

Бил квалификуван учител неколку години. За него неговите ученици велеле дека е најкул учител кој некогаш постоел.

Во вечерните часови и во текот на викендите почнал да свири џез за време на паузите од наставата.

Тој за првпат дебитираше на Бродвеј

Стинг го играше Мек Нож во Three penny Opera на Бертолт Брехт во 1989 година. Директорот Џон Декстер одби да го нарече Стинг, а потоа го нарече Томи Стил по пејачката од 1950-тите. Подоцна му ја позајмил музиката за бродвејскиот мјузикл “Последниот брод”.

Тој, исто така, дејствувал во голем број филмови, вклучувајќи ги и Dune, Quadrophenia and Lock, Stock and Two Smoking Barrells.

Тој се појавува во “Money for nothing” од Dire Straits

Ако некогаш сте помислиле дека класиката од 1980-тите звучи чудно , тогаш тоа е затоа што Стинг обезбедил поддршка во вокалите.

Тој глуми во 1980-тите во цртаниот филм “Captain planet”.

Од 1990 до 1992 година, тој ja играше улогата на лошиот Зарм. Подоцна тој беше заменет од Дејвид Ворнер и Малколм Мек Доуел.

Креирано од:


Пренеси го гласот