Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Џуд Ло – Романтичар , скриен помеѓу принципиелноста

Пренеси го гласот

Џуд Ло е англиски актер.

Номиниран е за две награди за Оскар и продолжува да гради плодна кариера која се протега од раните успеси како што се Гаттака (1997) и Талентиран г-дин Рипли (1999) до поновите верзии како д-р Џон Вотсон во Шерлок Холмс ( 2009) и Шерлок Холмс: Игра на сенки (2011), како татко на Хуго во Хуго (2011) и во титуларната улога во Дом Хемингвеј (2013).

Дејвид Џуд Ло е роден на 29 декември 1972 година во Луишам, Лондон, Англија.

Џуд исто така е партнер во производствената компанија “Природен најлон”. Неговите партнери се Џони Ли Милер, Еван Мекгрегор и неговата поранешна сопруга Сади Фрост. Џуд е активен во многу добротворни активности и поддржува неколку различни основи и причини, кои работат за организации, вклучувајќи ја фондацијата “Make-A-Wish”, направете историја на сиромаштијата, грижа за рак на дојка и други.

Ло исто така е застапник на мирот, а во 2011 година учествуваше на улични протести против владеењето на Александар Лукашенко во Белорусија.

Џуд се оженил со Сади Фрост во 1997 година, а двојката има два сина (Раферти и Руди) и ќерка (Ирис) до пред да се разведат во 2003 година. Ко-ѕвездата Син Милер, Law and Alfie (2004) била ангажирана да се венча со Џуд во 2005 година и да се раздели во 2006 година (подоцна повторно ќе го оживеат нивниот однос во 2009 година, повторно ќе се разделуваат во 2011 година).

Џуд и американскиот модел Саманта Бурк имале кратка врска во 2008 година, што резултирало со раѓањето на четвртото дете на Џуд, ќерката Софија. Петтото дете на Ло, со поранешната девојка, Кетрин Хардинг, е родена во 2015 година.

10 факти за Џуд Ло

Факт 1

Пред да биде откриен како актер, Џуд Лоу бил цимер со други актери Џони Ли Милер и Еван Мекгрегор.

Факт 2

Во 2000 и 2004 година, Џуд Ло се појави во листите на “50 најубави луѓе” презентирани од страна на списанието People.

Факт 3

Во чест на неговата сопруга Сади Фрост, тој имаше тетоважа со текстови од познатата песна “Секси Сади” од “Битлси” поставена на левата подлактица.

Факт 4

Во 1999 година, додека снимањето на “Талентираниот г-дин Рипли”, Џуд падна и скрши ребро додека траело снимањето на злогласните убиствени сцена во филмот.

bregalnickimarketing

Факт 5

Тој дејствувал во три популарни филмови во кои неговиот лик бил убиен во филмовите “Талантиран господинот Рипли”, “Полноќ во градината на доброто и злото” и “Гаттака”. Ја чува кошулата што ја носел кога бил убиен во секој од филмовите.

Факт 6

На 17-годишна возраст, излегол од Универзитетот за да се појави во сапуницата “Семејства” во 1990 година.

Факт 7

Карактерот што тој го прикажува во филмот “Талентираниот господинот Рипли” од 1999 година, го води преку макотрпните вежби да свири саксофонот. Мачна му била подготовката за улогата што ја научи маестрално, а тоа е како да свири на инструментот.

Факт 8

Во 2006 година, неколку од неговите филмови станаа хитови и тој беше едногласно рангиран во првите десет меѓу најпознатите холивудски ѕвезди.

Факт 9

Џуд Ло се појави на насловната страница на списанието “GQ” двапати од 2013 година.

Факт 10

Тој изјави дека една од неговите омилени телевизиски емисии е “Малата Британија” и неговата омилена улога за време на неговата актерска кариера е онаа во делот што тој го прикажува во” Талентираниот господинот Рипли “.

Креирано од:


Пренеси го гласот