септември 30, 2023

Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Били Ајлиш – Девојката која ги “полуде” тинејџерите ширум светот

Пренеси го гласот

Се чини дека Били Ајлиш ненадејно експлодира на музичката сцена. Во 2019 година втаа го доживеа својот индивидуален пробив до светска слава. Во април истата година, таа ја запали сцената во Коачела, а потоа беше ангажината и за во кампањата на брендот Калвин Клајн. Били  е отворена многу за нејзината музика но и кога се работи за нејзиниот личен живот. Еве неколку факти кои  Били Ајлиш ги открива за себе кои досега можеби и не сте ги знаеле.

1. Таа го издаде својот деби албум во март 2019 година.

Нејзиниот деби-албум “Кога заспиваме, каде да одиме?” направи од неа прва музичарка родена во 2000-тите да има албум број еден во САД. Таа е исто така најмладата женска уметница досега која има албум број 1 во Велика Британија.

2. Били пишува музика уште од 11 години.

Били  била член на детскиот хор во Лос Анџелес. Таа смета дека нејзиното време кое го посветува во хорот е она што помогнало да ги развива своите вештини за пеење. “Тоа е, хорот ми помогна да научам на правилен начин да пеам и да не го уништам мојот глас целосно. Но, јас секогаш сум пеела и тоа цело време. Јас пеев толку многу што моето семејство мораше да ме замара да прекинам. Пеењето природно ме доведе до моето пишување музика.”- открива Били.

3. Били првично ја сними песната „Ocean Eyes“ за танцовата компанија во која порано беше дел.

Братот на Били, Финас, напиша песна за неа во 2015 година и Били одлучила да ја испее. Песната се споредува со набљудувањето за чувството како е да паѓаш од карпа. Били првично ја сними песната, со цел нејзиниот учител по танц да може да направи кореографија за современ танц на неа. Но на Soundcloud, песната започна да им привлекува внимание и потоа правата за песната за емитување на песната беа купени од познати продуценти.

4. Братот на Били, Финас, и помага да ја направи музиката.

Финас многу и помага на Били да ја напише својата музика и ги произведува нејзините песни. Тој ги произведе сите 14 песни од албумот “Кога Заспиваме, Каде одиме ?.”  Финас разговарал со списанието „Атвуд магазин“ за неговото искуство во пишување музика за Били, велејќи: „Кога пишувам песна со Били, јас само се обидувам да и помогнам да ја раскаже која било приказна што таа се обидува да ја раскаже, и ги слушам нејзините идеи “.

Били, исто така, зборувала за нејзиното искуство работејќи со нејзиниот брат и рече дека тие имаат одлична соработка. „Има многу време потрошено кога  работиш со луѓе што не ги знаете, каде ако нешто не ви се допаѓа, вие сте како: Може, можеби, не знам, пробајте нешто што е малку поразлично. Додека, со Финас  е – Не, тоа смрди, ајде да продолжиме понатаму без тоа. “

5. Били знае за нејзиниот стил дека наликува на улична облека.

Били е позната по тоа што носи многу обична облека и чудни костими. Таа го опиша нејзиниот личен стил како прилично чуден. Но, Били исто така смета дека причината поради која носи таква облека е така што луѓето нема да можат да ја судат. Таа се отвори за својот избор на стилови во својата рекламна кампања за Калвин Клајн, велејќи: „Никој не може да суди за мојот стил затоа што не виделе што е под него. Никој не може да рече , „таа е тенка, дебела, едноставно јас сум ова , и прифатете ме таква “.

6. Били е отворена и за дијагностицираниот синдром Турет кој го има.

Бидејќи Били започнала да се изложува на повеќе обврски за нејзината музика, луѓето започнале да  поставуваат видео записи за компилација  каде Били манифестира  физички тикови поврзани со синдромот Турет. Според Националниот институт за невролошки нарушувања и мозочен удар, синдром Турет е невролошко нарушување кое се карактеризира со неволни движења и вокализации познати како тикови. Видеата од компилацијата ја натераа Били да се отвори за нејзиното искуство како живее со нарушувањето во сопствените приказни на Инстаграм, но таа зборуваше и за своето искуство. Били рекла дека отворениот пристап за нарушувањето и помогнало подобро да се поврзе со фановите.

bregalnickimarketing

7. Били е заљубена во Џастин Бибер

Били е отворена за тоа дека е заљубена во Џастин Бибер уште од 12 години. во радио интервју за KROQ.

Таа го запознала за прв пат во Коачела и моментот бил толку симпатичен што чувствата доживеале кулминација.

8. Били е опседната со шоуто “Канцеларијата”.

Били јасно стави до знаење дека Канцеларијата е нејзино омилено шоу на сите времиња. Таа дури користела примероци од епизодата „Ниво на закана по полноќ“ во нејзината песна „Моја чудна зависност“.

9. Били секогаш е гласна во врска со прашањата за кои се грижи.

Во 2018 година, таа се појави во кампања со градоначалникот на Лос Анџелес за да се обиде да ги натера младите да се регистрираат за да гласаат. „Како млади треба да ја поседуваме и да ја искористиме нашата моќ да направиме разлика. Кога ќе влеземе во штанд за гласање, станува збор за одлучување кој ќе ја води Америка во иднина“, рече таа во рекламата на Фејсбук.

Били исто така беше гласна во врска со промена на законите за абортус во САД, велејќи дека жените треба да имаат избор да прават што сакаат со своите тела. “Жените треба да кажат, треба да прават и да се чувствуваат и да бидат токму тоа што сакаат. Не треба никој друг да им кажува како да го живеат својот живот, и како да прават срање. Само ме прават луда, што ако почнам да зборувам за тоа, Јас нема да запрам. Мажите не треба да прават избор наместо жените – тоа е сè што морам да кажам “, изјавила таа за време на наградите за поп музика ASCAP.

10. Песните на Били ги има и во “13-те причини зошто саундтракот”.

Песната на Били „Досадно“ е претставена на саундтракот во сезоната 1, додека нејзината втора соработка е со Халид, и тоа со песната  „Прекрасна“.

Креирано од:


Пренеси го гласот