БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

20 мудри цитати на Морган Фримен кои ќе ве инспирираат да се борите за вашите високи цели во животот

Пренеси го гласот

За добитник на наградата на Холивудската Филмска Академија, Морган Фримен, имал долг пат да стане еден од најуспешните и почитувани актери во Америка. Ѕвездата на едни од филмови со најмногу позитивни критики како „The Shawshank Redemption“ и „Million Dollar Baby“ е израснат во сиромашно  семејство, најмлад од петте деца родени од бербер и наставничка. Беше номиниран за Оскар, во улогата на Нелсон Мандела во филмот „Индиктус“ во 2009 година. Фримен за себе смета дека знае да им се спротивстави на негативните шанси во животот.

Актер, режисер, продуцент и наратор , Морган Фримен глуми во десетици филмови и освоил бројни почести и награди, вклучувајќи ги и наградите за животно дело како од Гилдскиот надворешен печат на Златните глобуси, така и од еснафот на филмските глумци. Во 2016 година, повеќегодишниот придонес на Фримен во американската култура беше признат со Национален медал на уметности, доделен од претседателот Барак Обама.

Прочитајте ги 20 те најмудри цитати на Морган Фримен кои ќе ве инспирираат за многу одлуки во вашиот живот:

 • Дали секогаш се движев за да бидам кај што сум сега? Не, не одев. Oдев да бидам бездомник, таксист, возач на камион или каква било работа што ќе ми донесе корка леб. Никогаш не знаете што ќе се случи.
 • Најдобар начин да се гарантира загуба е да се откажете.
 • Кога сте го направиле вашиот избор, помислата е вашиот водич. Добро, лошо или рамнодушно. Вашата судбина лежи во тоа.
 • Можам да кажам дека животот е добар за мене. Беше и сеуште е добар. Затоа, мислам дека мојата задача е да бидам добар кон животот. Јас ја живеам добрината
 • Една од работите од кои секогаш можете да зависите , е една од вистините на универзумот, а што и да одлучиме дека сакаме да правиме е она што го правиме.
 • Се додека се чувствувате како жртва, вие сте една.
 • Јас секогаш им велам на моите деца ако легнете, луѓето ќе застанат над вас. Но, ако продолжите да се борите, ако продолжите, некој секогаш ќе ви подаде рака. Секогаш. Но, морате и да танцувате, треба да ги задржите нозете.
 • Простувањето ја ослободува душата и го отстранува стравот.
 • Ако живеете живот со шминка, вашиот живот не вреди ништо, сè додека не направите нешто што ја предизвикува вашата реалност.
 • Немој да се разликуваш само заради различни. Ако гледате поинаку, функционирајте на тој начин. Следете ја вашата муза, секогаш.
 • Ако се разбудите и снегот е длабок  надвор, не сте исполнети со бес. Тоа е само нешто со што треба да се справите. Ако живеете во некоја ситуација, тоа е единствената ситуација што ја знаете и мора да се справите со тоа.
 • Ние луѓето повеќе се занимаваме со тоа небитното отколку со битието.
 • Ако вашиот живот се претвори во убавина и имате огромна среќа во животот, добро е да се свртите и да го направите таа среќа да работи и за другите.
 • Еднаш слушнав еден мудар човек да рече дека нема совршени луѓе. Само совршени намери.
 • Ако сакате да видите чудо, бидете чудо.
 • Учете како да бидете мирни, навистина да бидете мирни и да дозволите да се случи животот – таа тишина станува сјајност.
 • Како го менуваме светот? Еден случаен чин на љубезност во исто време.
 • Никогаш не дозволувајте гордоста да ви биде водечки принцип. Нека вашите достигнувања зборуваат за вас.
 • Предизвикајте се; тоа е единствениот пат што води кон раст и крајна цел.
 • Многу често, знаете да престанете да шетате затоа што велите, ‘Па, јас сум уморен од искачување на овој рид. Никогаш нема да стигнам до врвот. А  вие сте само два чекори до врвот.

Креирано од:


Пренеси го гласот