БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Џон Ленон: 15 цитати за љубовта, животот и мирот

Пренеси го гласот

Џон Винстон  Ленон (9 октомври 1940 – 8 декември 1980) беше англиски пејач од Ливерпул, текстописец и мировен активист кој го основал Битлси,  најкомерцијално успешниот бенд во историјата на популарната музика. Тој и неговиот колега Пол Макартни формираа многу славно партнерство за текстописци. Заедно со Џорџ Харисон и Ринго Стар, групата постигна светска слава во текот на 1960-тите. Во 1969 година Ленон го започна пласманот Оно со својата втора сопруга Јоко Оно и продолжи со соло кариера по распадот на “Битлси” во април 1970 година.

Тој се вклучи во лудоста како тинејџер. Во 1957 година, тој го формира својот прв бенд, Каменоломејци, кој се разви во Битлси во 1960 година. Понатаму, неговите пластични оno бендови како “Дајте мир и шанса” и “Инстант карма!”. По преселувањето во Њујорк во 1971 година, тој никогаш повторно не се вратил во Англија. Во 1975 година, тој се ослободи од музичкиот бизнис за да му се посвети на својот новороден син Шон, но повторно се појави со Оно во 1980 година со албумот Double Fantasy. Тој беше застрелан и убиен во сводот на неговата зграда во Менхетен три недели по објавувањето на албумот.

Ленон открива бунтовничка природа и актерска духовитост во неговата музика, пишување, цртежи,  филм и во неговите интервјуа. Тој беше контроверзен преку неговиот политички и мировен активизам. Од 1971 година наваму, неговата критика за војната во Виетнам резултираше со тригодишен обид од администрацијата на Никсон да го депортира. Некои од неговите песни беа прифатени како химни од антивоеното движење и поголемата контракултура.

До 2012 година продажбата на Ленон соло албум во Соединетите Американски Држави надмина 14 милиони. Тој имал 25 синглови број еден на Билборд Хот 100 табелата како писател, ко-писател или изведувач. Во 2002 година, Ленон беше прогласен за осми на анкетата на Би-Би-Си на 100-те најголеми Британци, а во 2008 година, Ролинг Стоун го рангираше како петти најголем пејач на сите времиња. Во 1987 година, тој беше постхумно примен во славната соба на славните. Ленон два пати беше постхумно примен во Рокенрол Хол на славата: прво во 1988 година како член на Битлси и повторно во 1994 како соло уметник.

Џон Ленон беше легенда чија работа и живот не престанаа да ги инспирираат генерациите со текот на времето. Процветаниот успех на Ленон и неговиот бенд низ целиот свет ги направи Битлси, а особено него, херој.

Беше свесен за тоа како тој стана инспиративен и влијателен, па затоа го искористи тоа за да испрати позитивни пораки до светот. Неговиот про-мирен естетски и револуционерен звук јасно се спротивстави на секаков тип на насилство, а  текстовите и прецизните мелодии успеа да ги допре срцата на неговите обожаватели со неговата порака за мир.

Тој допре до милиони, а неговата музика сè уште ги убедува луѓето да зборуваат против она што не е во ред во општеството и да продолжи да се бори за подобар свет и после смртта.

Еве 15 од неговите најпопуларни цитати:

1. Се што ви треба е љубовта.

2. Ние не можеме да им помогнеме на сите, но секој може да му помогне на некого.

3. Она што треба да направите е да ја задржите надежта жива. Затоа што без неа ќе потонеме.

4. Ако не можеме да се сакаме, не можеме целосно да се отвориме за нашата способност да ги сакаме другите или нашиот потенцијал да создаваме.

5. Среќата не е внатре во тебе туку со друга личност.

6. Мирот не е нешто што сакате; Тоа е нешто што го правите, нешто што сте, и нешто што го подарувате.

bregalnickimarketing

7. Сè  ќе биде во ред на крајот. Ако не е во ред, тоа не е крај.

8. Животот е она што се случува додека сте зафатени со други планови.

9. Замислете ги сите живи животни во мир. Може да се каже дека сум сонувач, но не сум единствениот. Се надевам дека еден ден ќе ни се придружи и светот и  ќе бидеме како еден.

10. Кога не можам да го пеам моето срце, можам само да размислувам.

11. Никој не ви е потребен за да  кажете кој сте или што сте. Вие сте она што сте!

12. Сè е појасно кога си во љубов.

13. Верувам дека времето ги повредува сите потпетици.

14. Грешка е само грешка; станува грешка кога не успеете да ја поправите.

15. Обидувајќи се да ги задоволи сите е невозможно – ако го направивте тоа, ќе завршите во средина со некој кој не ви се допаѓа. Треба само да донесете одлука за тоа што мислите дека е најдобро за вас, и направете го тоа.

Креирано од:


Пренеси го гласот