Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Интересни факти за Лара Фабијан

Пренеси го гласот

Лара Фабијан е белгиско-канадска пејачка која го претставуваше Луксембург на натпреварот за песна на Евровизија во 1988 година.

Лара Софи Кејти Крокаерт , позната по нејзиното сценско име Лара Фабијан, е канадска и белгиска текстописерка, пејачка и актерка.

Зборува неколку јазици и ги пее своите песни на француски, италијански и англиски јазик. Иако течно не зборува ниту еден јазик, таа пееше некои од песните на шпански, португалски, руски јазик, по повод 60-годишнината од Денот на независноста на Израел на хебрејски, како и на германската верзија песната Кројер, со која таа го претставуваше Луксембург на Евровизискиот натпревар во 1988 година. Досега има продадено над 18 милиони записи низ целиот свет, и неговиот вокален опсег опфаќа четири октави.

Лара Фабијан е родена  во Еттербек во Белгија, на 9 јануари 1970 година. Нејзиниот татко Пјер Крокаерт е фламански Белгиец, а нејзината мајка, Марија Луиза Серио е родена во Сицилија. Првите пет години од животот Фабијан ги помина во Катанија во Сицилија и порасна со италијански јазик како прв јазик. Фабијан се врати во Белгија и започна да пее и танцува на осум години. Таа ги напиша своите песни во текот на нејзините десет години на официјално тренирање. Фабијан изјавува дека  Барбара Стрејсенд и Квин се во нејзината листа на музички влијанија за нејзината кариера.

Лара Фабијан ја започна својата кариера со синглот „L’Azizaestenpleurs“ / „Il y avait“ во 1986 година и влезе во многу европски натпревари.Таа беше поканета од страна на телевизиската станица Луксембург, да го претставува Луксембург на Евровизија во 1988 година. Фабијан заврши четвртa зад евентуалните победници Швајцарија, претставени од Селин Дион, каде нејзината песна од натпреварот „Кројер“ продаде половина милион примероци.

Во 1990 година, Фабијан се пресели во Канада и започна музичка кариера со Рик Алисон. Таа издаде албум со наслов на француски јазик, а нејзиниот пробив дојде со албумот „Карпе дием“ во 1993 година. Фабијан го обезбеди гласот за Есмерелда во француското издание на Дизни „The Hunchback of Notre Dame“ во 1996 година. Фабијан стана и канадски државјанин во 1996 г. Продаде 2 милиони примероци во Франција за само две недели.

Албумот во живо беше објавен во 1999 година, кој дебитираше на првото место во Франција, со тоа и обезбеди на Фабијан договор со Сони. Под етикетата „Сони“  таа го издаде својот прв албум на англиски јазик насловен „Лара Фабијан“. Првиот англиски сингл на Фабијан, „Те сакам повторно“ стигна до број еден во табелите  на Билборд. Фабијан исто така сними песни за филмски саундтракови и најзначајните се „Засекогаш“ за филмот А.И: Вештачка интелигенција.

 Четвртиот албум на Фабијан, Нуе, повторно стигна до број еден во Франција и број два во Белгија. Нејзиниот втор англиски албум, „Прекрасен живот“, не беше комерцијално успешен.

Во 2007 година, Лара Фабијан го достигна врвот на италијанските топ листи со „Ун КјуреМалато“. Фабијан објави повеќејазичен концепт албум и во Русија наречен „Мадемозеле ививаго“ и продаде 800 000 примероци. 2015 година го донесе деветтиот студиски албум на Фабијан, „Ma vie dans la tienne“, кој го достигна врвот  во Франција и зеде злато во Белгија. Во текот на својата кариера, Фабијан има издадено песни  изведени на азербејџански, англиски, француски, германски, грчки, хебрејски, италијански, португалски, руски, шпански и турски јазик.

Лара Фабијан има една ќерка која е родена во 2006 година. Фабијан се омажи за италијанскиот музичар Габриел Ди Џиорџио во 2013 година.

Креирано од:


Пренеси го гласот