БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Интересни факти за животот и работата на Гвинет Палтроу

Пренеси го гласот

Гвинет Кејт Палтроу е американска филмска актерка.

Палтроу го свртела вниманието на критиката за нејзините улоги во филмовите како психолошкиот трилер Седум (1995), во кој глумеше со Бред Пит како и драмата Ема (1996), во кој глумеше  со Џереми Нортем. По улогите во романтичната комедија Лизгачки врати (1998) и трилерот Совршено убиство (1998), Палтроу доби светско признание преку нејзината улога во Вљубениот Шекспир (1998), за која добила Оскар за најдобра актерка, Златен глобус за најдобра актерка во мјузикл и комедија и две награди од страна на Асоцијацијата на филмски работници.

Палтроу толкувала споредни, како и главни улоги, во филмовите Талентираниот господин Рипли (1999), Скок (2000), Љубовта е слепа (2001), и Доказ (2005), за која добила номинација за Златен глобус за најдобра актерка во драма.

Од 2008 година таа ја играше  улогата Пепер Потс, во Железниот човек (2008), Железниот човек 2 (2010), Одмазници (2012), и Железниот човек 3 (2013). Таа исто така доби Еми награда за најдобра актерка гостин во комедија во 2011 година за нејзината улога во серијата Гли.

Еве неколку интересни факти за оваа неверојатна актерка.

 • Гвинет Кејт Палтроу е родена на 27 септември 1972 година во Лос Анџелес, Калифорнија.
 • Таа е ќерка на наградуваната актерка Тони Блит Данер и телевизискиот продуцент Брус Палтроу
 • Палтроу го имала своето актерско деби на само 5 години во театар во планините Беркшир во Масачусетс, каде нејзината мајка настапувала.
 • Таа била дел од  „Св. Августин покрај морето“ во Лос Анџелес и училиштето Спенс во  Њујорк, откако се преселила заедно со родителите кога имала 11 години.
 • Таа е од англо – саксонско потекло од нејзината мајка, а има полско – Еврејско потекло по нејзиниот  татко.
 • Таа е прва братучетка на актерката Кетрин Моениг и Хилари Данер,  и внука на Хари Данер.
 • Нејзиниот кум Стивен Спилберг е исто така кум на Дру Баримор.
 • Таа започнала да глуми како дете, но многу наскоро започна и да заработува мали филмски улоги како во Шут (1991) и Хук (1991).
 • Стивен Спилберг и даде улога како Венди во филмот „Кука“ во 1991 година.
 • Таа отпатувала за Шпанија на 15-годишна возраст за да научи шпански, а студирала Антропологија на UCSB пред да замине за да продолжи со актерство.
 • Играше ќерка на лик што ја играше сопствената мајка за Ен-Би-Си под наслов „Сурово сомневање“ (1992). Нејзиниот перформанс беше добро прифатен, па реши да се бави со глума цело време.
 • Таа се откажа од студиите по историја на уметност на Универзитетот во Калифорнија во Санта Барбара.
 • Во 1995 година, таа се појави во контроверзниот филм Se7en заедно со Морган Фримен и Бред Пит.
 • Набргу по појавувањето во филмот, зацвета романса меѓу неа и Бред Пит. “Дефинитивно се заљубив во него. Тој беше толку прекрасен и сладок и, мислам, тој беше Бред Пит, знаете?” изјави таа за Стерн. Двојката заврши без брак , бидејќи сметаше дека не е подготвена да го направи следниот чекор. „Јас бев такво дете“, рече таа за Стерн. „Мислам дека имав 22 години кога се запознавме. Не можеш да донесеш одлука кога имаш 22 години“.
 • Тие раскинаа три години подоцна. Актерката вели дека раскинувањето не било лесно за нејзиниот татко: „Татко ми беше толку уништен кога раскинавме. Татко ми го сакаше како син“. Сепак, парот останува пријателски расположен и подоцна, бидејќи Палтроу инсистирала дека таа и Пит треба да се пријатели кога ќе се видат.
 • Палтроу наскоро освои актерски улоги во низа филмови, вклучувајќи Ема (1996), Големи очекувања (1998) и А Совршено убиство (1998).
 • Во 1998 година, таа доби Оскар за најдобра актерка за улогата во “Шекспир во љубовта”.
 • Таа негира дека ја украла улогата во „Шекспир во љубовта“ од Винона Рајдер. „Тоа е градски мит“, тврди таа, велејќи дека не ја видела Рајдер со години. „Се колнам во Бога , ја кревам десната рака на Библијата. Се колнам во Бога, таа улога не е украдена“, рече таа во интервјуто за Хауард Стерн.
 • Нејзиното пријателство со Винона Рајдер заврши кон крајот на 90-тите години.
 • Таа започна да се дружи со Бен Афлек во 1997 година и имаше интензивна врска три години. Тој исто така имаше мала улога во „Вљубениот Ѓекспир“.
 • Кога се раздели со Афлек, нејзините родители не беа толку вознемирени како што беа кога таа и Пит се разделија и продолжија на свои одделни начини. “Мислам дека тие ценат дека Афлек е супер интелигентен и тој е навистина, навистина талентиран и тој е смешен. Но, тој не беше на право место во животот да има девојка, така што мислам дека моите родители беа во ред со тоа – тие го сакаа него – но тие го прифатија фактот тоа што не бевме заедно “, рече таа.
 • Таа живее во истата зграда со Мерил Стрип.
 • Таа одбила улога во „ Ноќите на Буги“ поради нејзиниот конзервативен дедо. „Не можам да бидам тотално гола и да му се дадам на екранот, така ќе го убијам дедо ми“, рече таа за улогата, која на крајот отиде кај Хедер Греам. Таа исто така ја одби улогата од Роуз во „Титаник“, која на крајот го играше Кејт Винслет, но таа вели дека не жали за својата одлука: „Гледам назад на некои од изборите што ги направив и јас сум како, зошто по ѓаволите, не реков не на ова и да на тоа? И, ја гледате големата слика и мислите дека има универзална лекција некаде и знаете, не можете да продолжите. Колку е добро тоа чувство за себеси? “
 • Таа зборува прилично добро шпански, откако ги поминала своите тинејџерски денови во Талевера де ла Реина, Шпанија.
 • Во 2002 година, таа сними виедо реклами и печатени реклами за ланецот на продавници во Шпанија, пролетната линија „Ел Корти Ингс“.
 • Таа се обиде и како режисер во 2005 г. остварувајќи свое режисерско деби во 2005 година за краткиот  филм „Dealbreakers“.
 • Во 2003 година, Палтроу се омажи со фронтменот на Колдплеј, Крис Мартин, со кого има две деца.
 • Гвинет ја има својата ќерка Ејпл Алисон Мартин  по природен пат  по 70-часовен труд породилни болки во 2004 година, една година откако се омажи.
 • Сепак, и покрај толку мака со првото породување таа го има и својот син Мојсеј Брус Ентони Мартин преку царски рез во 2006 година од страв дека ќе има уште еден долг породилен шок

.

View this post on Instagram

A post shared by Gwyneth Paltrow (@gwynethpaltrow)

bregalnickimarketing
 • Таа служела како “слугинка на честа” на свадбата на Мадона со Гај Ричи во Шкотска.
 • Таа има дует со раперот Џеј Зи за време на 34-от роденден на 27.09.2006 година во Ројал Алберт Хол, пеејќи со хорот за „Song Cry“ на Џеј Зи.
 • Таа го купи домот на Кејт Винслет во Северен Лондон во паркот Белзизе со сопругот Крис Мартин.
 • Во 2008 година, Палтроу се приклучи во редовите на А-листери кои играа во филмови кои се базираат на стрипови, каде што се приклучи на актерската екипа на Iron Man како Pepper Potts, наспроти Тони Старк.  Филмот доби и критики но и освои најголем број на пофалби од кој било филм во кој претходно играше Палтроу, достигнувајќи над 300 милиони долари.
 • Истата година, Палтроу ја лансираше својата веб-страница за животен стил ГООП, која испраќа седмичен билтен на многу теми,  родителство до модни совети.
 • Палтроу носи чевли со големина  42.
 • Палтроу требаше да глуми во „Таа е надвор од мојата лига“ (2010), но поради одложувањата во производството на својата линија, таа се повлече и Алис Ева ја замени за таа улога.
 • Во март 2014 година, преку нејзината веб-страница ГООП, Палтроу објави дека таа и Мартин се разделиле: „Со срца полни но и со тага решивме да се разделиме“, изјави таа. „Работиме напорно повеќе од една година, некогаш заедно, некогаш одвоени, за да видиме што би можело да биде меѓу нас, и дојдовме до заклучок дека иако многу се сакаме еден со друг најдобро е да останеме одделни “
 • Палтроу е критикувана поради нејзините претенциозни цитати и перспективи за животот. Еднаш   актерката изјави: „Повеќе би сакала да пушам марихуана отколку да јадам сирење од калај“, изјави актерката за британско ток-шоу.

Нејзината нето вредност е 60 милиони долари.

Од 2016 година е во врска со продуцентот Бред Фалчук

Креирано од:


Пренеси го гласот