БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Sam Smith – Маженственост, преку најнежниот глас кој може да се слушне

Пренеси го гласот

Семјуел Фредерик Смит (роден на 19 мај 1992) е англиски пејач-текстописец.

Тој се искачи на голема слава во октомври 2012 година, кога беше прикажан на промотивниот сингл “Latch”, кој се искачи на број еден на британската табела за синглови.

Во декември 2013 година, тој беше номиниран за наградата “Бритиш за избор на британски критичари” и на анкетата Би-Би-Си во 2014 година, на која победи. Во декември 2014 година, Смит беше номиниран за шест Греми награди, а на 57-та Годишна Греми награда во февруари 2015 година освои четири награди: Најдобар нов уметник, “Остани со Мене” за рекорд на годината и песна на годината, и во осамениот Час за најдобар поп вокален албум.

На Британските награди за 2015 година тој ги освои наградите за британскиот пробив и глобалниот успех. На наградите за музички награди за 2015 година, Смит доби три награди за Билборд: Најдобар машки изведувач, најдобар нов изведувач и уметник од Top Radio Songs. Неговите музички достигнувања, исто така, го натераа да биде споменат два пати во Гинисовата книга на рекорди.

Погледнете ги овие 10 работи кои сигурно не сте ги знаеле за неверојатниот Sam Smith:

1. Ако не бил пејач, тој дефинитивно би бил цвеќар и би работел во цвеќарница.

2. “Нирвана” е негова омилена сопствена песна.

3. Ако може да биде некој друг , било мртов или жив, тој би бил Џуди Гарланд.

4. Тој не може да издржи караоке.

5. Тој ќе му каже на својот 16-годишник да чита повеќе и “да престане да јаде толку многу крофни”.

bregalnickimarketing

6. Тој дефинитивно е единствениот човек кој мрази пица.

7. Неговата омилена песна на сите времиња е Џони Мичел “A case of you”.

8. Неговата најлоша навика е што ги гризе ноктите – и повремено пуши цигари.

9. Неговото омилено место за одмор е Италија.

10. Секогаш ги чита коментарите на неговите профили за социјални медиуми.

Креирано од:


Пренеси го гласот