БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

10 Холивудски филмови за кои не сте знаеле дека се снимани во Хрватска

Пренеси го гласот

Улогата на Хрватска како филмска локација на сите им падна во очи откако продукцискиот тим на серијата “Игра на тронови” започна да снима во Дубровник.

И без тоа првите холивудски филмови се снимаа во Хрватска многу пред тоа и на оваа листа се наброени најзабележливите филмови кои во себе содржат кадри од оваа балканска земја.

1. The Trial (1962)

Овој филм е режиран од Орсон Велс и е базиран на истоимената новела од Франц Кафка.

Филмот содржи кадри од катедралата во Загреб како и некои други локации.

2. Fiddler on the Roof (1971)

Глобално прославениот мјузик кој што е и добитник на оскар ја раскажува приказната за Теви-еврејски млекар кој живее во Русија со неговите секојдневни предизвици од растечкото анти-семитско расположение во селото и љубовните афери на неговите пет ќерки.

Иако филмот е глобален феномен, малкумина знаат дека е сниман во Лекеник-село во близина на Загреб во Хрватска.

Оригиналните објекти кои служеле како сет за снимање на филмот и ден денеска постојат и се уредени како туристичка атракција.

3. The Aviator (1985)

Не зборуваме за најновиот филм на Мартин Скорсезе, туку овој Авијатичар датира од 1985 година со познатиот Кристофер Риф во главната улога.

bregalnickimarketing

Иако дејствието на филмот е прикажано во САД, сепак снимањето се реализирало во Хрватска во регион близи градот Ријека.

4. Captain America (1990)

Првиот филм посветен ан овој стрип јунак е снимен во 1990 година. Причината поради која не сте слушнале најверојатно за овој филм е заради тоа што бил ужасен.

Иако дејството на филмот се реализира во Италија и Германија сепак тој е сниман во Хрватска поради ниските цени и малиот буџет на филмот.

5. Titus (1999)

Ова филмско остварување е адаптација на Шекспировата трагедија “Титус Андроникус”. Ентони Хопкинс го игра Титус, генерал кој се враќа од војната во потрага по одмазда. Почетокот и крајот на филмот се снимани во познатата арена во Пула, Хрватска.

6. The Fever (2004)

8. Season Of The Witch (2011)

9. Red Tails (2012)

10. The last Jedi (2017)

Креирано од:


Пренеси го гласот