Брегалнички Портал

Вести од Багалничкиот регион.

Неколку идеи како да го прославите наредниот Божиќ со вашето бебе

Пренеси го гласот

Првата година на вашето бебе е полна со пресвртници, а Божиќ не е исклучок! Овој прв Божиќ ќе биде магично искуство што вашето семејство ќе го негува за наредните години. Празниците оваа година ќе бидат помалку за подароци а повеќе за нови спомени што се прават и ќе започнуваат нови традиции. Од испраќање на празнична картичка за запознавање на вашата нова сакана личност, до патување во посета на Дедо Мраз и неговите ирваси и слично. Погледнете неколку идеи:

 • Имајте Божиќна фотосесија со семејството

Оваа година би било совршено време да се започне Божиќната традиција на правење годишен портрет со семејството. Професионалните фотографии од вашето семејство се нешто што ќе го негувате засекогаш и создавате убави Божиќни картички! Природната светлина надвор создава прекрасни фотографии, но ако сте поудобни дома, можете да го украсите вашиот дом во духот на празниците за совршена позадина.

 • Облечете го во облека која го симболизира Божиќ

Забавувајте се со стилизирање на вашето бебе во најразлична облека за празничните денови,  црвена и зелена облека, па сè до формална облека за бебиња, како и зимските капи. Можете да го облечете бебето како Дедо Мраз, или како ирвас.

 • Креирај сентиментална картичка

Искористете ја оваа можност да покажете една или неколку од многуте фотографии што ги имате од првата година на вашето бебе. Тешкиот дел ќе се намали кога сето тоа ќе се прикаже на картичка! Shutterfly нуди колекција на први новогодишни Божиќни картички специјално за да ја прослави оваа значајна пригода и да ги испрати вашите желби за празниците.

 • Запознајте го Дедо Мраз за прв пат

Овој совршен  момент не треба да се пропушти и е едноставен начин за славење и забава. Дури и ако бебето нема да се сеќава или не знае кој е Дедо Мраз, спомените ќе бидат одлични за да се погледне наназад, а фото-опцијата е премногу симпатична за да се проследи тој момент после неколку години!

 • Купете ги првите Божиќни пижами на бебето

Купување нови пижами да се носат на Бадник е традиција што децата ќе уживаат во наредните години. Ако сестрите и браќата се вклучени во ова, пижамите ќе останат традиција во Божиќните денови и наредните години.

 • Исечете дрво како персонализиран Божиќен украс

Персонализирајте украс на новогодишна елка за да го одбележите првиот Божиќ на бебето, кој може да се менува од година во година. Како што расте детето, дури може да ја започнете традицијата за купување нов секоја година.

 • Направете специјално патување за да ги посетите членовите на вашата фамилија

Ова може да биде прв пат вашето бебе да го запознае вашето пошироко семејство, па затоа е потребно дополнително време да создадете семејни обврзници и да фотографирате многу! Ако е премногу далеку да патувате,поканете го семејството да дојде кај вас. Во секој случај, воведот ќе биде полн со спомени што ќе ги негувате засекогаш.

 • Измислете некоја забавна игра за овој празник

Почнете ја магијата рано со некоја  мала игра во која ќе се забавувате заедно, и за неколку години ќе стане богатство и традиција за целото семејство.

 • Донирајте играчки

Моделирање став на благодарност е одличен начин да се внесе вредност кај малите. Дарувањето играчки за Божиќ е забавна можност да направите нешто корисно за заедницата и да ги научите вашите деца за вредноста на благодарноста.

 • Започнете традиција за божиќно колаче

Ако веќе не правите божиќни колачиња секоја година, сега е совршено време да се започне. Откако ќе пронајдете вкус што ви се допаѓа може да го претворите во годишна традиција. Секој ќе има што да чека со нетрпение за време на сезоната на празници, а како што расте вашето бебе, тој или таа може да помогне сè повеќе и повеќе секоја година.

 • Прочитајте приказна за спиење и добар сон на Бадник

Започнете традиција на Бадник за читање специјална приказна за спиење. Можете да ја поставите сцената со жешко какао и да се искомбинирате со класика како „Ноќта пред Божиќ“.

 • Направете лист за отпечатоци / стапало

Направете лист што е исто толку забавен колку што е сентиментален. Користете отпечаток од вашето бебе за да креирате Божиќни сцени како ирваси, новогодишни елки или снежни луѓе.

 • Направете посебна божиќна вечера

Семејните оброци секогаш се одлични, но Божиќната вечера како семејство е безвременска традиција. Оваа година, со додавање на некој нов производ на табелата, ќе треба да размислите и малку повеќе за менито оваа година. Размислете за начини како да ја направите традиционалната храна за празници која ќе го воодушеви вашето семејство.

Креирано од:


Пренеси го гласот
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com