Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Со 65 гласа “ЗА” избрана новата техничка влада. Ова се имињата на сите министри

Пренеси го гласот

На чело на новата техничка влада која со гласовите на СДСМ, ДУИ и нивните коалициски партнери успеаа да ај изгласаат со 65 гласа „за“ и тројца „против“ застана Талат Џафери.

Премиерот Џафери и министрите дадоа свечени изјави по изгласувањето на Владата.

Како прв заменик – премиер на Владата и вицепремиер за европски прашања е избран Бојан Маричиќ, а Артан Груби е изгласан за министер за политички систем и односи меѓу заедниците.

Од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Панче Тошковски е избран за министер за внатрешни работи, а Ѓоко Велковски за министер за труд и социјална политика.

Во оваа техничка влада продолжуваат да бидат министи и досегашните членови на владата: Кренар Лога – министер за правда, Бујар Османи – министер за надворешни работи, Фатмир Бесими – министер за финансии, Крешник Бектеши – министер за економија, Љупчо Николовски – министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Фатмир Меџити – министер за здравство, Јетон Шаќири – министер за озбразование, Ристо Пенов – министер за локална самоуправа, Бисера Костадиновска Стојчевска – министерка за култура, Азир Алиу – министер за информатичко општество и администрација, Благој Бочварски – министер за транспорт и врски, Каја Шукова – министерка за животна средина, Фатмир Битиќи – министер без ресор задолжен за економски прашања и Славица Грковска – министерка без ресор задолжена за политики за добро владеење.

bregalnickimarketing

Основна задача на преодната влада е организирање фер и демократски парламентарни избори.

На заедничката фотографија која ке остане за историја не се појавија министрите назначени по сила на законот од страна на ВМРО-ДПМНЕ

Креирано од:


Пренеси го гласот