БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Сер Ентони Хопкинс е еден од најтемелните и најдраматични актери во современата кинематографија

Пренеси го гласот

Ентони Хопкинс ( Anthony Hopkins) (роден 31 декември 1937) е познат велски филмски, телевизиски и сценски глумец.

Хопкинс се сметан за еден од најголемите и најпознатите глумци во историјата на филмот. Хопкинс е најпознат по улогата на серискиот убиец Ханибал Лектор во култниот филм Кога јагнињата ќе стивнат и неговото продолжение Ханибал. Хопкинс е познат по неговата тврда, непопустлива подготвеност за интерпретација на актерски улоги.

Тој призна во интервју дека ако еднаш се посвети на проект, тој ќе преснимува толку пати колку што е потребно (понекогаш над 200) сè додека снимките не му звучат природно, па да може „ да го направи тоа без размислување “.

Ова води до скоро вообичаен стил на испорака којшто противречи на основата направена претходно.

И покрај тоа што ова дозволува внимателна импровизација, му донесе и конфликт со режисерите затоа што бараат актерот да не претерува со прекумерен број на обиди а понекогаш се оддалечува од сценариото. Хопкинс исто така изјави дека едноставно ги отфрла претходно реализираните снимки, не паметејќи ги подоцна.

Ова е спротивно од другите актери кои обично ги паметат снимањата од филмовите дури и години подоцна.

Неколку факти за Ентони Хопкинс:

Неговите училишни денови биле непродуктивни, тој попрво би се занимавал во уметноста, како што е сликање и цртање, или свирење на пијано, отколку да присуствува на неговите студиски часови. Хопкинс беше под влијание и охрабрен од велшкиот сонародник Ричард Бартон, со кого се сретнал на возраст од 15 години.

Хопкинс веднаш се запишал на Кралскиот велшки колеџ за музика и драма во Кардиф, од каде дипломирал во 1957 година. По две години воен рок, Хопкинс работел во театарот.

Во 1961 година добил стипендија на Кралската академија за драмска уметност во Лондон, Англија. Хопкинс го направи својот прв професионален сценски настап во театарот Палас, Свонси, во 1960 година со продукција на Swansea Little Theatre, “Have a cigarette”.

Во 1965 година, по неколку години во репертоар, Лоренс Оливие ги покани Хопкинс да се приклучи кон Кралскиот народен театар и да стане негов дел.

bregalnickimarketing

Во 1967 година, го направи својот прв филм за телевизија, Блеа во уво (1967). Иако Хопкинс продолжил во театарот, тој постепено се оддалечил од него за да стане повеќе воспоставен како телевизиски и филмски актер. Тој го портретира Чарлс Дикенс во телевизискиот филм на Би-Би-Си во 1970 година, а Пјер Безухов во мини серијата “Војна и мир” (1972).

Во 1980 година, тој глумеше во “Човекот слон” како англиски лекар Сер Фредерик Тревес, кој бил во присуство на Џозеф Меррик, сериозно деформиран човек во Лондон од 19 век. Најпознатото дело на Хопкинс е канибалистичкиот сериски убиец Ханибал Лектор во , за што освои Оскар за најдобар актер во 1991 година, заедно со Џоди Фостер како Кларис Старлинг, која исто така ја освои наградата за најдобра актерка. Сместен во 1950-тите години по војната во Велика Британија, Хопкинс глуми спроти Ема Томсон во критично признаениот филм “Остатоци на денот” (1993).

Хопкинс беше номиниран за Оскар за најдобар актер за неговиот настап, а филмот често се рангира меѓу најдобрите британски филмови на сите времиња. Реномираниот актер продолжи да работи на главните филмови, кои се појавуваат во филмови како Proof (2005), Beowulf (2007), Thor (2011) и Ное (2014). Заедно со неговата награда за Оскар, Хопкинс освои три BAFTA награди и два Еми награди

Ентони Хопкинс беше назначен за командант на Редот на Британската империја (ЦБЕ) во 1987 година. Во 1993 година, тој беше витез од кралицата Елизабета Втора за услуги на уметноста. Хопкинс е опоравувачки алкохоличар; Откако се разбуди еден ден во хотелска соба во Аризона без идеја како стигна таму, тој се откажа од пиењето во 1975 година. Тој рече дека голема помош во неговото опоравување е неговото верување во Бога.

Ентони Хопкинс има проценета нето вредност од 160 милиони долари.

Во 2008 година, тој ја доби наградата BAFTA Academy Fellowship Award, највисоката награда што Британската филмска академија може да ја даде. Во негова чест е именуван Театарот Ентони Хопкинс на театарот Клив Кимру во Северен Велс, Велика Британија.

Во интервју за Лари Кинг во 2016 година, Хопкинс се опиша како агностик и рече дека верува во “супериорна свест кај сите нас”.

Креирано од:


Пренеси го гласот