БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Домашни кроасани – изненадете ги вашите дечиња со овој вкусен рецепт за меки кроасанчиња

Пренеси го гласот

Нема детенце кое не ги обожава меките малечки пецива. Изненадете ги со овој вкусен рецепт кој ќе го обожаваат вашите најмили:

Потребни состојки:

  • 130 грама брашно
  • 150 грама путер
  • 120 милилитри млеко
  • 3 лажици шеќер
  • 25 грама сув квасец
  • Прстофат сол
  • 1 жолчка
  • 1 лажица млеко

Изматете го квасецот со млекото и шеќерот. Во друг сад подгответе го брашното и солта, заедно со путерот и матете сè додека не добиете цврста структура. Додајте го подготвениот квасец и направете го тестото. Замотајте го во фолија, па замрзнете го на половина час.

Измесете го тестото на површина со просеано брашно. На самиот крај развлечете го тестото во круг, направете триаголници и замотајте ги во форма на кроасани. Наредете ги на тава и оставете ги да отстојат околу 2 часа. Загрејте ја рерната на 230 степени Целзиусови.

bregalnickimarketing

Премачкајте ги со жолчката и печете 8 минути на 190 степени Целзиусови, а останатите 10-15 минути на 230 степени.

Креирано од:


Пренеси го гласот