БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Превкусен десерт кој можат да го направат и вашите дечиња

Пренеси го гласот

Најлесниот и најбрзиот колач за подготовка, кој слободно можете да го доверите на вашите деца за припрема и нема да ве изневерат.

Потребни состојки:

– 300 грама мелени бисквити

– 100 грама маргарин

– 100 грама шеќер во прав

– 2 свежи банани

– 1 круша

– 1 кесичка ванилин шеќер

– 120 грама мелени ореви

– + 4 свежи банани

bregalnickimarketing

– 1 кесичка шлаг

– 200 милилитри млеко

– Маргаринот се меша на собна температура со шеќерот во прав.

Во смесата додајте ја ренданата круша и пасираните банани. Убаво измешајте ја смесата. Потоа додајте ги бисквитите, ванилиниот шеќер и оревите.

На фолија распоредете ја смесата, наредете ги целите банани по должина и направете ролат. Оставете го ролатот во фрижидер за да се стврдне.

Декорирајте со шлаг, мелени бисквити и ореви.

Креирано од:


Пренеси го гласот