Брегалнички Портал

Вести од Багалничкиот регион.

Што ќе се случи со вашето тело ако јадете 2 банани на ден

Пренеси го гласот

Здравата храна не е секогаш вкусна. Но, кога се работи за  бананите, тоа не е случај. Затоа е корисно да се научи дека тие не само што носат задоволство со нивниот благ вкус, туку и имаат  многу придобивки за вашето здравје.

Погледнете ги овие докази кои покажуваат зошто јадењето само две банани на ден може сериозно да го подобри вашето здравје.

1. Артерискиот притисок ќе се врати во нормала

Бананите го намалуваат високиот крвен притисок благодарение на фактот дека содржат околу 420 мг калиум.

2. Исчезнува вишокот тежина од вашето тело

Бананите се богати со растителни влакна, од кои не сакате да јадете друга храна откако ќе изедете банана поради ситоста која ја произведува.

Бананите содржат и еден вид скроб што го намалува вашиот апетит и ве спречува да добивате тежина. Го намалува нивото на шеќер во крвта и ја зголемува чувствителноста на вашето тело на инсулин. Ако клетките на вашето тело не се чувствителни на инсулин, тие не можат да апсорбираат гликоза, а панкреасот почнува да го произведува во поголеми количини.

3. Опаѓа ризикот од анемија

Анемијата предизвикува замор . Тоа е резултат на намалување на црвените крвни клетки и ниско ниво на хемоглобин во крвта.

Бананите содржат многу железо, што го стимулира производството на црвени крвни клетки. Бананите содржат и витамин Б6, кој го регулира нивото на гликоза во крвта, помагајќи им на луѓето со анемија.

4. Помага и при варење на храната во желудникот

Бананите лесно се варат и не го иритираат гастро-интестиналниот тракт. Отпорниот скроб содржан во бананите не се вари и завршува во големото црево каде што служи како ефикасен хранлив медиум за здрави бактерии.

Бананите можат да се јадат и кога некое лице има гастритис и металоиди, а тие ги обновуваат изгубените минерали кога некое лице страда од дијареја.

5. Опаѓа и нивото на стрес

Бананите го подобруваат вашето расположение. Тие содржат триптофан, што го бараат нашите тела со цел да примаат серотонин („хормонот за среќа“).

Во просек, секоја банана содржи околу 27 мг магнезиум. Овој минерал е одговорен за производство на добро расположение и здрав сон.

6. Вашиот витамински дефицит ќе биде исполнет

Бананите се богати со витамин Б6. Во просек, една банана содржи околу 20% од дневните потреби на витамин Б6. Ова му помага на вашето тело да произведе инсулин, хемоглобин и аминокиселини кои се потребни за создавање на здрави клетки.

Иако обично мислиме дека портокалите и јагодите содржат најголема количина на витамин Ц, бананите всушност содржат 15% од нашата дневна норма на оваа важна супстанција.

Витаминот Ц е важен антиоксиданс кој ги неутрализира штетните слободни радикали (активни молекули со недоволни електрони кои можат да ги уништат клетките на телото). Исто така, помага во одржувањето на крвните садови здрави и произведува колаген.

7. Вашето ниво на енергија ќе се зголеми

Калиумот содржан во бананите ги штити мускулите од грчеви, додека јаглехидратите ви овозможуваат доволно енергија за да издржите при вежбање.

Креирано од:


Пренеси го гласот
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com