БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Спој на благо и луто, пробајте го ова топло чоколадо со чили

Пренеси го гласот

За подготовка на овој несекојдневен пијалак ќе ви бидат потребни само десетина минути, а со неговиот вкус ќе ги воодушевите сите.

Потребни состојки:

– 100 грама чоколадо

– 5 децилитри млеко

– 2 ванила стапчиња

– 2 лажици мед

– 10 грама мелено чили

bregalnickimarketing

– 2 грама сол

– 5 децилитри рум

Загрејте го млекото, додајте ги стапчињата ванила и оставете ги да седат 10 минути. Потоа процедете го млекото, додајте го чоколадото скршено на парчиња и 1,25 децилитри вода и повторно загрејте ја смесата со мешање.

Кога ќе се стопи чоколадото, додајте ги медот, солта, чилито и румот и добро измешајте.

Креирано од:


Пренеси го гласот