Брегалнички Портал

Вести од Багалничкиот регион.

Првиот уникатен вид уметност во 21-от век – Светлосни слики

Пренеси го гласот

Стивен Кнап (15 октомври 1947 – 24 ноември 2017) беше американски уметник најпознат по неговата употреба на медиум за осветлување. Роден во Ворчестер, Масачусетс, доби меѓународна репутација за уметнички дела од големи размери одржани во музеи, јавни, корпорации и приватни збирки, кои се направени во медиумите како разновидно светло, печка формирана  метал, камен, мозаик и керамика.

Книп пишувал и предавал за архитектонско уметничко стакло, процесот на соработка и интеграцијата на уметноста и архитектурата. Неговото дело се појави во многу изданија, меѓу кои: Уметност и Антиквариуми, Архитектонски рекорд, ARTnews, Керамика Месечно, Чикаго Сан Тајмс, Хонехо Гејџутсу, Идентитет, Ентериери, Ентериери, Њујорк Тајмс, Никејска Архитектура, Прогресивна Архитектура, Скулптура (списание) , и 90 + 10.

Стивен Knapp дипломирал на Ворчестер академија во 1965 година и го доби својот Б.А. од Хамилтон колеџот во 1969 година. Скоро една деценија по завршувањето на колеџот работел како ликовен фотограф, продавајќи ја својата работа на корпоративни и приватни колектори во САД и во странство. Во оваа рана фаза во неговата кариера, Кнап тесно соработуваше со Polaroid Corporation со нивната камера од 20×24, создавајќи инстантни фотографии од големи размери.

Сепак, наскоро, фотографијата се чинеше недоволна. Кнап почна да гледа поблиску за постојани материјали. Различни видови на керамика, мозаик, метал, камен и стакло го исполниле неговото студио, бидејќи ги развил иновациите за кои денес е познат – комбинирање на медиуми и техники за обработка и работни занаетчии, и производители од целиот свет.

Истражувањата го зедоа Кнап во Јапонија во 1985 година, каде што создаде некои од најголемите светски керамички мурали од стакло глазура. Дојде до една фабрика во Јапонија, која направи огромни фото-керамички мурали, техника што ја користеше Роберт Раушенберг во раните 1980-ти. Иако технологијата за фото-декорација изгледаше прилагодена за него, тој станал фасциниран од дебелата стаклена глазура – пукнатина глазура , која била развиена за архитектура. Промената на површините за да ја рефлектира светлината била да стане големо влијание врз подоцнежната работа.

Следната година користел техники за фото-пренос за да ги дефинира сликите што треба да се гравираат и анодизираат во алуминиум, создавајќи еден од најголемите гравирани  материјали во светот – парче од 14 “x 72” за окружниот комплекс Хамилтон во Синсинати.

Потоа се формирала шема – Кнап го искористил истражувањето за еден проект за да го подобри следниот. Кога дојде време да се создадат две големи гравирани нерѓосувачки челици за McDonnell Douglas’s Center во Калифорнија, тој разви нова техника за мешање на бои за промена на изгледот на површината во зависност од аголот на светлината. Кинетичката сила на овие мурали даваше очигледна енергија на работата. Поблизок поглед на муралите открива неговиот интерес за создавање на илузии на вселената, што подоцна ќе ги истражи во неговите светлечки слики.

Во текот на 1990-тите години, неговата зголемена фасцинација со светлината го однела Кнап кон стаклото формирано од печка, од греењето на стаклото се добивало облик на форма, што резултирала во текот на деценијата во големите инсталации низ САД. Признаен експерт во својата област, честопати пишувал и предавал на архитектонско уметничко стакло, процесот на соработка и интеграцијата на уметноста и архитектурата. Во 1998 година тој е автор на Уметноста на стаклото за издавачите на Рокпорт.

Исто така во текот на 1990-тите години почнал да троши повеќе време за лична работа, создавајќи скулптура, како и мебел од печка формирана од стакло и челик, со парчиња дихроично стакло и нерѓосувачки челик.

Во 2002 година, по речиси една деценија на развој, Кнап го претставил својот светлопис. Веќе не зависел од стаклени и челични конструкции, во овие нови дела каде стаклото било прицврстено на ѕидовите со единечно светло кое го осветлувало целото парче. Светлината која поминувала низ разните парчиња стакло веќе не правела ефект во вселената, како што било во скулптурните светлосни сцени, но сега истовремено се собирала и дисперзирала на ѕидот.

Во серија соло шоу во 2004 и 2005 година Кнап експериментирал со нови премази и техники на ламинирање што го однеле надвор од дихроиките и го зголемиле опсегот на неговата палета и му дал поголема контрола во сликањето со светлина.

Во 2005 година ја доби својата прва музејска комисија од Институтот за уметност Флинт, Мичиген. Темпоралните медитации, и инсталација од 9’x30 ‘, станаа прва светлина во музејската колекција.

Во 2006 година, на северниот дел на Тампа, Флорида, Градската сала, како дел од неговата програма “Светлините на Тампа”, беше инсталирана првата голема екстериерна светлина на Кнап, “Светлечки афирмации”, постојана инсталација од 60 “x 100” надворешна инсталација.

Во текот на 2006 година, вклучени биле  и неговите Седум Музи, 35’x 95 ‘комисија за Центарот Чарлс В. Ејземан, во Ричардсон, Тексас и Првата симфонија, за салата за претстава “Сурса” на Државниот универзитет “Бол” во Мунси, Индијана.

Во почетокот на 2007 година “Стивен Кнап: светли слики” беше отворен во Музејот на Алден Б. Доу во Мидленд, Мичиген, пред да замине во Институтот за американска уметност во Батлер, во Јангстаун, Охајо. Изложбата цврсто стоела со светлосни слики на пресекот помеѓу сликарството и скулптурата. 2009 година се гледаат нарачани инсталации и соло осветлување со изложба во Крајслер Музејот на уметност, Норфолк, Вирџинија,

Во текот на кариерата на Кнап биле константи: континуирано истражување на материјали; посветеност на техниките и процесите вклучени во проширувањето на неговиот дизајн; истражување на историски, културни и технички преседани кои ги формираа основите за неговите лични и нарачани парчиња; и, пред сè, светлина.

Стивен Нап е познат по својата светлосна уметност, која се смета за првата уникатна уметничка форма на 21-от век. Доколку сте воодушевени од фотографиите, обидете се да замислите какво е чувството да се биде во нивната внатрешност, за време на процесот на создавањето. Едноставно немаме ништо во нашата визуелна меморија за да нè подготви за слики кои се создадени само од светлина, па затоа и станува збор за уникатно и незаменливо искуство кое целосно ќе го промени начинот на кој ги гледате останатите уметнички дела. Уживајте:

Креирано од:


Пренеси го гласот