БРЕГАЛНИЧКИ ПОРТАЛ

ИДЕНТИТЕТ НА РЕГИОНОТ

Пратеникот Илија Николовски од владеачкото мнозинство со навреда на жена пратеник

Пренеси го гласот

Пратеникот Илија Николовски од владеачката коалиција избран од третата изборна единица преку социјалните мрежи упати навреда за неговата колешка пратеничката Гордана Силјановска Давкова од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Тој на објава на тито Беличанец во коментар на фејсбук напишал:

“Дамата е тотално забегана. Надвор од времето и просторот”. Ваквите навреди на пратеник од редовите на владеачката коалиција предводена од СДСМ водат само кон дополнителна поларизација на и така зовриената политичка состојба- која што им одговара на владеачките партии да се одржат уште некој ден повеќе во нивните удобни фотељи во владата.

Ваквата пракса ја осуди претседателката на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ Жаклина Пешевска која на социјалните мрежи напиша:

‼️ Како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, најостро ги осудувам навредите од страна на пратеникот Илија Николовски упатени кон мојата колешка, Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова

⚠️ Навредите кон жена се израз на очај и немоќ. Однесувањето на Николовски е срамно и недолично, а особено за човек кој е народен избраник. За жал, немајќи контра-аргументи на говорот на проф. Силјановска, тој одлучи да ја одбрани власта на најпримитивниот начин, водејќи се од тоа дека нападот е најдобра одбрана.

bregalnickimarketing

❗Крајно време е да ставиме крај на навредите, мизогинијата и сексизмот, упатени кон жените во политиката!

📢 Го повикувам Ilija Nikolovski да се извини, а пратеничките од СДС и г-ѓа Јованка Тренчевска да се одважат и да го осудат овој срамен чин на пратеникот кој е дел од владејачкото мнозинство!”

Креирано од:


Пренеси го гласот