Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Мел Гибсон: Човекот- “Храбро срце”

Пренеси го гласот

Мел Гибсон е роден на 3 јануари 1956 година во Peekskill, Њујорк, САД, како шесто од единаесет деца на Хатон Гибсон и Ана Патриција Гибсон .

Неговата мајка била од Ирска, од Каунти Лонгфорд.

Мел и неговото семејство се преселиле во Австралија во доцните 1960-ти години. По средното образование, Мел студирал на Универзитетот во Нов Јужен Велс во Сиднеј, во Националниот институт за драмски уметности, заедно со Џуди Дејвис и Џефри Раш.

Мел имал неколку шанси на сцената и глумел во неколку телевизиски емисии.

На крајот, тој бил избран да глуми во филмовите Мад Макс (1979) и Тим (1979), заедно со Пајпер Лори. Мад Макс го направи познат во целиот свет, додека Тим му додели награда за најдобар актер од Австралискиот филмски институт (еквивалент на Оскарот).

Подоцна, тој продолжил да глуми во Галиполи (1981), каде добил втора награда за најдобар актер од АФИ. Во 1980 година, тој се оженил со Робин Мур со која има седум деца. Во 1984 година, Мел го направи своето американско деби во The Bounty (1984), во кој глумеше Ентони Хопкинс. Потоа, во 1987 година, Мел глумеше во она што ќе стане негова серија на потписи, Lethal Weapon (1987), во која играше Мартин Ригс.

Во 1990 година, тој ја презеде интересната главна улога во Хамлет (1990), па во повеќе љубовниот Forever Young (1992) и во трилерот The Man Without a Face (1993). 1995 му ја донесе својата најпозната улога како “Сер Вилијам Валас” во Braveheart (1995), за која освои два Оскари за најдобра слика и за најдобар режисер.

Оттаму, тој ги направил филмовите “Патриот” (2000), Рансом (1996) и Payback (1999). Денес, Мел останува меѓународен магнет на суперѕвезди, кој постојано се наоѓа на врвот на холивудските листи, како и на најубавите и најсекси листи ширум светот.

Mel Gibson holds his two Oscars for Best Director and Best Picture for the film “Braveheart” backstage at the 68th Annual Academy Awards March 25, 1996, in Los Angeles. (AP Photo/Damian Dovarganes)

10 интересни факти поврзани со Мел Гибсон:

Факт 1

Во 90-тите, Мел Гибсон се појавил во магазинот People повеќе пати во своите “50 најубави луѓе” на светската листа.

Факт 2

По дипломирањето на Националниот институт за драмска уметност, Мел Гибсон беше цимер со актерот Џефри Раш.

Факт 3

Мел Гибсон е најпознат по своите улоги во серијата на смртоносно оружје и серијата Мад Макс. Тој исто така е прогласен за најдобар режисер и ѕвезда на Храбро срце, филм што освои Оскар.

Факт 4

Додека тој го забавува светот со своите филмови со акција, неговата омилена телевизиска емисија на сите времиња е “The Three Stooges”.

bregalnickimarketing

Факт 5

Мел Гибсон открил дека го има она што е познато како “потковица бубрег”. Ова е состојба кога два бубрези се споени во еден.

Факт 6

Тој е првиот австралиски актер кој бил платен еден милион долари за филмска улога.

Факт 7

“Страста на Христос”, која беше продуцирана од Мел Гибсон, беше таков контроверзен филмски проект, за кој му беше тешко да најде некој кој сакаше пари за него. Тој конечно мораше да ги искористи 25 милиони долари од своите пари за да го произведе и комплетира филмот. Тоа беше изненадувачки хит, особено меѓу христијанската заедница.

Факт 8

Во 1995 година актерот беше разгледан за клучната улога на Џејмс Бонд во филмот “GoldenEye”, улога што подоцна стигна до Пирс Броснан.

Факт 9

Директорот Тим Бартон, исто така, првично го сметал Мел Гибсон за главната улога на Брус Вејн во популарниот филм “Бетмен” во 1989 година, но ја загубил таа улога на Мајкл Китон.

Факт 10

По прикажувањето на многу контроверзен став и повеќекратно проблеми со законот, откриено е дека Мел Гибсон страда од биполарно растројство.

Креирано од:


Пренеси го гласот