Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Овој напиток ќе ве ослободи од сува кашлица. Рецепт што вреди!

Пренеси го гласот

Кашлицата е спазматична контракција на мускулите, која го ослободува телото од слуз, акумулирано во бронхиите и може да биде заразна.

Зошто жалфијата помага во олеснување на кашлицата?

Високата ефикасност на растението се објаснува со содржината на вредни есенцијални масла во нејзините лисја, кои имаат антибактериско и антиинфламаторно дејство. Исто така, тие содржат многу фосфорна киселина, витамини Ц, Б1, П, танин. Традиционалната медицина препорачува консумирање жалфија во млеко за сува кашлица.

Ваквиот пијалок се смета дека омекнува суви, упорни кашлици, раствора слуз, стимулира исфрлање на слуз и го олеснува кашлањето. Има антисептично антиинфламаторно дејство и придонесува за побрзо закрепнување.

Рецепт:

Неопходно е да се стави 250 мл млеко во сад, да се додаде 1 лажица жалфија, а потоа да се зоврие на тивок оган.

Штом млекото зоврие, веднаш извадете го од шпоретот. На оваа смеса додајте 1 лажичка путер, покријте го и оставете да отстои 15 минути.

После 15 минути додадете 1 лажичка мед и 1/3 лажичка куркума (за деца – 1/4 лажичка), и промешајте.

Оваа смеса треба да се пие половина час пред спиење и ќе почувствувате ноќ без напорна кашлица.

Рецептот може да го користат и деца и возрасни.

Но, и покрај фактот дека овој рецепт е многу ефикасен за проблемите со кашлица, а самите лекари веќе долго време посочуваат дека жалфијата има одличен ефект против  кашлање, треба да се следат одредени медицински препораки.

Овој пијалок може да прекине лактација, така што при доењето не се препорачува. Исто така, претпазливост на луѓето кои се склони кон заболувања на бубрезите и хипотензија.

Креирано од:


Пренеси го гласот
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com