Брегалнички Портал

Вести од Брегалничкиот регион.

Топ 10 најдобри градови што треба да ги посетите во зима [фото]

Пренеси го гласот

Ако планирате вашиот зимски одмор да го поминете во посета на една од најубавите метрополи во зима, разгледајте ги овие одлични градови. Местата комбинираат урбана забава, привлечност во атмосферата, па дури и активности на отворено. Градови како Берген, па дури и Токио имаат прекрасни природни привлекувања за авантуристи. Погледнете ја оваа листа и уживајте во магијата која може да ни ја донесе само зимата.

1. Њујорк, САД

Град кој никогаш не спие – дури и во најладната зима. За разлика од Западниот брег, Источниот брег се прекрива во густ слој на снег. Обезбедува зимски пејзаж на сите урбанистички објекти за кои може да размислите. Исто така не заборавајте на прекрасниот  Централ парк, кој има бројни романтични патеки за пешачење и нуди јавања со коњи.

Еден од најголемите градови во светот ве поздравува цела година. Сепак, Големото јаболко точно знае како да создаде празнична атмосфера и да го наполни воздухот со Божиќ.

2. Франкфурт, Германија

Градот е горд на најстариот Божиќен пазар во земјава! Го обезбедува најдоброто што Германија го нуди во овој период од годината. Прекрасниот стар град може да се истражи со историски трамвај Еббелвои-експрес. Љубителите на музиката ќе бидат принудени да одат на Алте опера и да уживаат во високата култура.

Одлично место за одење во зима и на празници – Целата традиција за Божиќ потекнува овде. Исто така, разновидност на културни настани, трговски центри и историска архитектура го прават Франкфурт пожелна дестинација.

3. Токио, Јапонија

Градот станува еден заслепен центар на привлечност во зима. Божиќните светла и софистицираните украси ве потсетуваат дека ова е земја на иновации. Можете да одите на шопинг, скијање или сноубординг во бројни области околу Токио, да се опуштите во жешките извори, да присуствувате на еден од многуте зимски фестивали како Тори не Ичи и инџугинг Гаиен Ичо Мацури и секако да бидете први во светот што сте ја прославиле Новата година .

Токио е место каде што можете да ги најдете сите добри работи што треба да ги понуди еден голем град, како и да најдете мир во разни храмови или природа. Бројни активности од скијање до капење во онсен и јадење во најдобрите ресторани за суши ќе го направат вашиот зимски одмор експлозија.

4. Берген, Норвешка

Еден од најпопуларните градови во земјата, вграден во фјордовите, опкружен со незагадена природа, сепак ја сочува атмосферата на идилично нордиско село. Планините обезбедуваат можности за скијање, санкање и планинарење. Стигнете до врвот на планината Улрикен со жичарница и восхитувајте се на панорамски поглед. На посетителите исто така им се нуди да се релаксираат во беспрекорни скандинавски СПА центри.

Норвешка е одлично место во Европа за да доживеете вистинска зима. Прекрасна природа, бројни активности на отворено и СПА центри кои ќе го направат патувањето до Берген незаборавно.

5. Прага, Чешка

Еден од најубавите градови во Источна Европа кој блеска во текот на зимските месеци. Лизгалките за уметничко лизгање ги забавуваат посетителите и локалното население, Божиќниот пазар обезбедува деликатеси, вино и музика, додека Боемскато карневале во февруари обезбедува автентично и забавно искуство. Прага е градот што треба да посетите  во текот на целата година. Неговата архитектура е беспрекорна и навистина вреди да се види  еднаш во животот. Главниот град станува уште попривлечен за време на празниците и обезбедува голем број на културни активности.

6. Трансилванија, Романија

Регионот има многу живописни средновековни градови како Брашов, Сигисоара или Биертан. Тоа е татковината на најпознатиот вампир – Грофот Дракула. За иконскиот лик се вели дека живеел во замокот Бран, кој мора да се види еднаш доколку го посетите овој град. Патувањето тука навистина би ги израдувало оние, кои се гладни за бурни авантури.

Регионот е познат по прекрасните пејзажи и историските градови кои се прекриваат во густ слој на снег во зима.

7. Виена, Австрија

Историскиот град вграден во алпскиот регион е центар на атракција. Во зима обезбедува бројни забавни активности. Лизгалките се опкружени со неверојатна архитектура што го прави искуството уште позабавно. Пред празниците Божиќните пазари го преземаат градот, каде што можете да најдете слатки, деликатеси и локални занаетчиски сувенири.

Виена е горда на својата богата висока култура. Зимата е сезона на опери и божиќни пазари, каде виенските мајстори се покажуваат во најдобор светло како домаќини.

8. Даблин, Ирска

Студено е, има многу снег, па дури и повеќе пабови, што ќе обезбедат топол агол и чаша оригинално Гинисово пиво. Даблин е изгласан за еден од најубавите градови во Европа. Исто така, постојат Даблин планини и Виклоу планини кои обезбедуваат природен одмор, пешачки патеки и панорамски поглед. Даблин има одличен забавен живот, прекрасно пиво и студено време во зима. Исто така, тој е горд на културниот живот и музичката сцена.

9. Банф, Алберта, Канада

Опкружен со планински предел градот е популарна привлечност низ целата година. Сепак, во зима има неколку исклучителни можности за понуда. Покрај совршениот снежен поглед, овозможува бројни активности како качување, скијање, велосипедизам и многу повеќе. Во меѓувреме, голем број кафулиња, ресторани, продавници и музеи ќе го хранат вашиот апетит за деликатеси и култура. Авенијата Банф може да биде една од најживописните улици во цела Алберта. Исто така, разноврсноста на активности дефинитивно го прави Банф пожелна дестинација.

10. Седона, Аризона, САД

Градот е познат по трансформацијата на црвениот песочник, кој во зима станува попрскан со снежна прашина. Како и да е, времето и покрај снегот останува пријатно,  нема гужва во овој период од годината, така што ќе можете да уживате во мирна самотија и празни пешачки патеки. Патувања со балони со топол воздух се во понудата за да се восхитуваат туристите на изгрејсонцето и карпите, додека рестораните и спа третманите ќе обезбедат релаксирачки одмор.

Убаво бегство од урбаниот метеж и вревата. Воодушевувачките кањони и одличната услуга ветуваат убав одмор.

Креирано од:


Пренеси го гласот